بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان به معنی تمیز نگه‌داشتن اونها برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دندونه. رایج‌ترین اونا پوسیدگی،بیماری های لثه و بوی بد دهانه.

بعضی از بیماری‌های دهان برای بهبودی و بازسازی بافت‌های دهان (به عنوان مثال، بیماری‌هایی مثل بیماری‌های لثه، التهاب و عفونت لثه یا روش‌های مختلف جراحی) به رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مناسب نیاز دارن.

با این وجود، گاهی اوقات حتی برای بیمارایی که از دندوناشون مراقبت نمی‌کنن هم مشکلاتی پیش میاد. به همین خاطر، مهمه که بتونیم علائم و مشکلات دندونپزشکی رو تشخیص بدیم. با اینکه دندونپزشک ممکنه تو شرایط اضطراری دندونای شما رو  ترمیم کنه اما مسئولیت سلامت دندونای شما با خودتونه.

دهان شما مثل هر قسمت دیگه جزئی از بدن شماست. اگه از اون به خوبی مراقبت کنین، به احتمال زیاد مشکلات کمتری براتون ایجاد میشه. ترفند مورد نیاز برای حفظ سلامتی ، مراقبت و نگرش عملیه.

با مراقبت‌ از دندوناتون سلامتی خودتونو تضمین می‌کنید. متخصصین توصیه می‌کنن که حداقل دو بار تو سال برای معاینه به دندونپزشکی مراجعه کنید. بهتره در مورد مراقبت از دندونا و بهداشت دهان مطالبی بدونید تا بتونید از بروز مشکل پیشگیری کنید.

چرا بهداشت دهان و دندان مهمه؟

وجود دندونای سالم و ترمیم‌هایی که مدت طولانی دوام دارن، رابطه مستقیم با رعایت منظم و مرتب بهداشت دهان و دندان داره.
بهداشت دهان و دندان به منظور جلوگیری از پوسیدگی، بیماری‌های لثه، ورم و التهاب لثه و خرابی دندان شامل موارد زیر هستن:

 • یک سوم مواردی که بزرگسالا دندون‌های خودشون رو از دست می‌دن، به‌علت وجود بیماری های پریودنتال و عوارض اوناست.
 • پوسیدگی دندون رایج‌ترین بیماریه. پوسیدگی باعث مینرالیزه شدن استخوان و خرابی بافت‌های سخت دندان می‌شه .در صورت عدم درمان می‌تونه تغییرات غیر قابل بازگشتی تو ساختار دندون ایجاد کنه. همچنین باعث عفونت بافت‌های اطراف و در نهایت از دست دادن دندون بشه.
 • رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان پیش نیاز بازسازی موفق ایمپلنت دندونه. علاوه بر این، تخصصی‌ترین و گرون‌ قیمت‌ترین ترمیم‌ها هم در صورت عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان به زودی از بین خواهند رفت. به عبارتی، بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تونه تا حد زیادی منجر به خرابی بشه.

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان چه مشکلاتی پیش میاد؟

پس از هر وعده غذایی، پلاک دندون روی سطح دندونا، لثه‌ها یا پروتزهای دندون، مخصوصا نزدیک حاشیه‌ لثه ها جمع می‌شه. پلاک دندون یه بیوفیلم یا فیلم زیستیه که معمولا به رنگ زرد روشنه. این پلاک به طور طبیعی توسط باکتری‌های موجود توی دهان که سعی دارن خودشون رو به سطح نرم دندون برسونن گسترش پیدا میکنه. پلاک پناهگاهی برای میکروارگانیسم‌های دهانیه و تو حفره دهانی رشد می‌کنه .تا زمانی که بتونه به شکل یک سنگ معدنی (که به نام رسوب هم معروفه) در بیاد.

معمولا، دندونپزشکا توصیه می‌کنن که دندون‌ حداقل دومرتبه در سال به طور تخصصی جرمگیری بشه. جرمگیری تخصصی شامل  پوسته پوسته کردن یا تراشیدن دندون، براق کردن و فلوراید تراپیه.

تو زمان بین دو جرمگیری تخصصی (که بسیار موثره)، رعایت بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از رشد پلاک و رسوبات ضروریه .

روش‌های مختلف رعایت بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن

مسواک مهمترین کار برای رعایت بهداشت مناسب دهان و دندانه. اینکار از ایجاد پوسیدگی، بیماری پریودنتال (التهاب و عفونت لثه و استخوان‌های اطراف) یا بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کنه.

مسواک زدن صحیح حداقل 2 دقیقه وقت می‌گیره. باید به خط لثه‌، قسمت‌های غیر قابل دسترس عقب و قسمت‌های اطراف پرشدگی‌ها، تاج دندون‌ و قسمت‌های پر شده  توجه ویژه داشت. دندون مصنوعی‌های متحرک رو باید برداشت و جداگونه تمیز کرد.

 • سطح خارجی دندون‌های بالا و سطح خارجی دندون‌های پایین رو تمیز کنید.
 • سطح داخلی دندون‌های بالا و سطح داخلی دندون‌های پایین رو تمیز کنید.
 • قسمت‌هایی از دندون که با اونا غذا جویده می‌شه رو تمیز کنید.
 • برای احساس تازه هنگام تنفس، روی زبون رو هم مسواک بزنید.

انتخاب مسواک

مسواک با موی نرم بهترین مسواک برای حذف پلاک و ذرات غذا از روی دندون‌هاست. مسواک‌هایی که سر کوچیکی دارن برای این کار مناسب هستن. چون بهتر می‌تونن به قسمت‌های مختلف دهان، از جمله دندون‌های عقب که دسترسی به اونا سخته، برسن.

مسواک برقی بهتر می‌تونه دندونها رو تمیز کنه. مخصوصا برای افرادی که مهارت کمی تو استفاده از دستشون دارن.

هر زمان که علائم فرسودگی مسواک ظاهر شد، یا حداکثر هر سه ماه یکبار، باید عوض بشه. (یعنی اگه مسواک قبل از سه ماه فرسوده شد باید عوض بشه. حتی در صورت عدم فرسودگی، باز هم باید بعد از سه ماه عوض بشه).

انتخاب خمیر دندون

خمیردندون‌های زیادی برای انواع مختلف دندون‌ها وجود دارن. از جمله دندون‌های پوسیده یا مبتلا به بیماری‌های لثه، لکه‌دار، جرم‌دار و حساس . تو شرایطی که تعداد خمیردندون‌ها زیاده، بهتره از دندونپزشک خود بپرسید که کدوم رو توصیه می‌کنه.

به یاد داشته باشید که نوع خمیردندون یا مسواک مهم نیست بلکه تعداد دفعات مسواک زدن و مدت زمانی که هر دفعه صرف مسواک زدن می‌شه عوامل مهمی هستن که منجر به بهداشت خوب دهان و دندان و سلامت اونا می‌شن.

یک مسواک بین دندانی (مسواک پروکسی یا اینترپروکسیمال ) نوعی مسواک کوچیکه که معمولا یکبار مصرفه و برای تمیز کردن بین دندون‌ها و سیم‌های بریس‌ و دندون استفاده میشه.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندون یکی از عناصر مهم رعایت بهداشت دهان و دندانه، چون نخ می‌تونه پلاک‌ها و ذرات غذایی فاسد شده‌ بین دندون‌ها رو برطرف کنه. این غذاهای فاسد و پلاک‌ها باعث آسیب به لثه‌ها و خونریزی بافت‌های لثه میشه.

از اونجا که تشکیل پلاک باعث پوسیدگی دندون و بیماری لثه می‌شه، توصیه می‌شه روزانه از نخ دندون استفاده کنید.

روش‌های استفاده از نخ دندون

 • نخ دندون رو با 50 سانتیمتر از نخ شروع کرده و اونو دور یکی از انگشتای میانی بپیچید . بخش کوچکی از نخ (حدود 5 سانتیمتر) رو آزاد بذارید تا راحت با اون کار کنید.
 • نخ رو محکم بین شست و انگشت اشاره نگه داشته و اونو در جهت بالا و پایین بین دندون‌ها حرکت بدید.
 • به آرومی نخ رو دور پایین هر دندون بپیچید و اطمینان حاصل کنید که زیر خط لثه رفته. هرگز نخ رو با فشار و به زور حرکت ندید چون این کار باعث کبودی بافت ظریف لثه می‌شه.
 • برای هر دندون، از یک تکه نخ تمیز استفاده کنید.
 • برای درآوردن نخ، از حرکت عقب و جلو استفاده کنید. تا نخ بالا اومده و از دندون جدا بشه.

دهانشویه

دهانشویه یک محلول ضدعفونی کنندست که به عنوان یه روش خانگی مراقبت از دهان استفاده می‌شه تا بهداشت دهان و دندان رو بیشتر کنه.

طرز استفاده‌ دهانشویه : دهانشویه رو دو مرتبه در روز و هر مرتبه به مدت  20 تا 30 ثانیه استفاده کنید. با تمیز کردن دهان توسط دهانشویه، امکان اینکه دهانشویه به قسمت‌های غیر قابل دسترسی که با مسواک تمیز نمی‌شن، برسه زیاده. به هر حال، استفاده از دهانشویه باعث عدم نیاز به استفاده از مسواک و نخ دندون نمی‌شه.

امیدواریم از خوندن این مطلب که در رابطه با بهداشت دهان و دندانه لذت برده باشید. ما در  داروکت همه سعی خودمون رو می کنیم تا شما دندون هایی سالم و تمیز داشته باشید.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 1229 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 1229 نتیجه