ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب چیه؟

کرم ضد آفتاب یه محصول موضعی محافظت از پوست در مقابل نور خورشیده که بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) رو جذب یا منعکس می کنه . به همین خاطر به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک می کنه و مهم تر از همه از سرطان پوست جلوگیری می کنه. کرم های ضد آفتاب به صورت لوسیون، اسپری، ژل، فوم، پودر و محصولات دیگه موضعی تولید میشن. استفاده از این کرم ها به همراه وسایل محافظتی دیگه مثل لباس های پوشیده، کلاه، آفتابگیر، دستکش، عینک و … توصیه می شه.

دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب چیه؟

استفاده از ضدآفتاب یه ضرورته و دلایل زیادی برای استفاده از اون وجود داره از جمله:

احتمال ابتلا به سرطان پوست رو کاهش میده

استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب، چه در معرض نور آفتاب باشید و چه سایه، خطر ابتلا به سرطان پوست رو کاهش میده. حتی اگه هوا ابری یا بارونی باشه، باز هم می تونید دچار آفتاب سوختگی بشید. خورشید همیشه تو آسمونه، اگرچه ممکنه شما نبینیدش ولی حتماً از آسیب اشعه های اون در امان نخواهید بود.

به جلوگیری از پیری پوست کمک می کنه

یکی از مهم ترین علل پیری زودرس قرار گرفتن در معرض نور خورشیده. هیچ کس پوست چروک نمیخواد به همین خاطر برای جلوگیری از پیری زودرس و چین و چروک از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب همینطور به ایجاد یکنواختی پوست کمک می کنه و از آسیب های ناشی از نور خورشید که می تونه باعث تغییر رنگ، بروز لکه های قهوه ای و لکه های پیری بشه، جلوگیری می کنه.

شما رو در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت می کنه

تو تمام طول زندگی درباره تخریب لایه اوزن شنیدیم. لایه اوزن سپر محافظ ما در برابر نور خورشیده. از اونجایی که میزان حفاظتی این لایه کم شده ، روزانه اشعه‌‌های مضر بیشتری از خورشید به پوست ما می رسن.

کرم ضد آفتاب از انواع پوست محافظت می کنه

هر چی رنگ پوست شما تیره تر باشه، ملانین بیشتری تو پوستتون وجود داره که مقداری از اون در برابر آفتاب سوختگی از پوست محافظت می کنه، اما کافی نیستن و شما همچنان باید از پوست خودتون در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنین. البته افراد دارای پوست روشن بیشتر در معرض آفتاب سوختگی و ابتلا به سرطان پوست هستن، با این حال افرادی که رنگ پوست تیره دارن هم در معرض خطر سرطان پوست هستن و اغلب سرطانی که اون ها ایجاد می کنن بدتره.

آسیب ناشی از آفتاب زیاده

چیزی به نام برنزه ایمن وجود نداره. همه روش های برنزه به پوست شما آسیب می رسونن. هر بار که در معرض آفتاب قرار می گیرین، بیشتر به آسیب سلولی پوستتون کمک می کنین. استفاده از کرم ضد آفتاب به جلوگیری از این آسیب ها کمک می کنه. خیلی از مردم احساس می کنن با برنزه شدن سالم تر به نظر می رسن اما قطعاً از آسیب های نور خورشید در امان نیستن.

انواع ضد آفتاب ها: فیزیکی، شیمیایی

خیلی از ما ضد آفتاب رو به عنوان کرم محافظتی برای پوست می دونیم و از اینکه چه انواعی داره، بی اطلاعیم. کرم های ضدآفتاب به دو نوع فیزیکی (معدنی) و شیمیایی تقسیم می شن:

ضدآفتاب فیزیکی

ضدآفتاب هایی که از فیلترهای فیزیکی به عنوان اصلی‌ترین ماده فعال تو اون ها  استفاده می شه، ضدآفتاب های فیزیکی نامیده می شن و گاهی به اون ها کرم های ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی هم میگن. کرم های ضد آفتاب فیزیکی با جذب، بازتاب و پراکندگی اشعه UV از سطح پوست عمل می کنن. مواد موجود تو این کرم های ضد آفتاب،  سپر محافظتی روی پوست ایجاد می کنن.

زمانی که اشعه ماوراء بنفش به پوست برخورد می کنه، از این سپر رد  نمیشه که در واقع کرم ضد آفتاب مانع از نفوذ اون به پوست میشه. هر چند تمام اشعه ها پراکنده نمیشن، ولی بسیاری از اون ها تحت تأثیر قرار می گیرن.

دو فیلتر فیزیکی برای تهیه ضد آفتاب های فیزیکی استفاده می شن که هر دو از مواد معدنی ساخته شدن : اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم

ضدآفتاب شیمیایی

ضدآفتاب هایی که از فیلترهای شیمیایی به عنوان اصلی ترین ماده فعال اون ها استفاده می شه، ضدآفتاب های شیمیایی نامیده میشن و گاهی به اون ها کرم ضد آفتاب ارگانیک هم میگن.

اصطلاح «کرم ضد آفتاب شیمیایی» ممکنه گیج کننده باشه اما به طور گسترده تو صنعت تولید محصولات بهداشتی استفاده میشه. از نظر فنی، همه چیز تو این سیاره از مواد شیمیایی (به جز نور و برق) تشکیل شده . در واقع همه چیز یه ماده شیمیاییه! کرم های ضد آفتاب فیزیکی هم از مواد شیمیایی ساخته شدن.

کرم های ضد آفتاب شیمیایی با جذب انرژی اشعه ماوراء بنفش و تبدیل اون به گرمای پراکنده تو پوست عمل می کنن. برخی از رایج ترین فیلترهای شیمیایی عبارتند از: آووبنزون، اکتینوکسات، اکتوکریلن و اکسی بنزون

اگه میخوای بدونی که چرا آقایون هم باید از ضدآفتاب استفاده کنن حتما این مقاله رو بخون: بیان مهم‌ترین دلایل استفاده آقایان از ضد آفتاب

ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی چه تفاوت هایی دارند؟

ضد آفتاب های شیمیایی حاوی ترکیبات آلی مثل اکسی بنزون​​، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون ​​هستن. کرم های ضد آفتاب شیمیایی جذب‌کننده اشعه ماوراء بنفش هستن چون به پوست نفوذ می کنن. ضدآفتاب فیزیکی حاوی مواد معدنی فعالی مثل دی اکسید تیتانیوم یا اکسید رویه که با نشستن روی پوست، باعث پراکنده شدن پرتوهای مضر UV از اون میشه.

ضد آفتاب شیمیایی

نکات مثبت:

 • برای محافظت از پوست به مقدار کمتری از اون نیازه.
 • لطیف تره و راحت تر روی پوست پخش میشه.

نکات منفی:

 • قبل از شروع به اثرگذاری حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز داره.
 • احتمال ایجاد حساسیت و سوزش پوست به دلیل ترکیبات متعدد به منظور دستیابی به طیف وسیع حفاظت در مقابل UVA و UVB تو اون بیشتره.
 • هرچه SPF کرم ضدآفتاب بالاتر باشه، احتمال تحریک برای انواع پوست های حساس بیشتره.
 • در معرض نور مستقیم UV سریعتر کم اثر میشه، به همین خاطر به دفعات بیشتری باید استفاده بشه.
 • ممکنه منافذ پوست های چرب رو مسدود کنه.

ضد آفتاب فیزیکی

نکات مثبت:

 • از پوست  در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کنه و تو گروه ضدآفتاب‌های طیف وسیع قرار داره.
 • به محض استفاده، از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کنه و نیازی به صبر کردن نیست.
 • در معرض اشعه ماوراء بنفش مستقیم بیشتر دووم میاره، اما زمانی که مرطوب میشه یا پوست عرق می کنه، دووم نمیاره.
 • کمتر احتمال داره باعث تحریک  و سوزش روی پوست بشه.
 • احتمال گرفتگی منافذ پوست تو اون کمتره و برای پوست های مستعد آکنه ایده آله.
 • موندگاری بیشتری داره

نکات منفی:

 • به راحتی از روی پوست پاک میشه، به همین خاطر نیاز به استفاده مجدد داره.
 • ممکنه یه رد سفید ازش روی پوست به جا بذاره.
 • اگر درست استفاده نشه، می تونه محافظت کمتری داشته باشه چون اشعه UV می تونه بین مولکول های کرم ضد آفتاب نفوذ و وارد پوست بشه.

ترکیبات کرم های ضد آفتاب چیه؟

سازمان بهداشتی غذا و دارو 17 ترکیب رو برای تهیه ضد آفتاب ها لازم دونسته ولی تو خیلی از کشورها تنها از 8 ترکیب استفاده میشه که عبارتند از:

 • تیتانیوم اکساید (ضد آفتاب فیزیکی)
 • زینک اکساید (ضد آفتاب فیزیکی)
 • آووبنزون (ضد آفتاب شیمیایی)
 • اکسی بنزوون (ضد آفتاب شیمیایی)
 • هموسالات (ضد آفتاب شیمیایی)
 • اکتی سالات (ضد آفتاب شیمیایی)
 • اکتوکریلن (ضد آفتاب شیمیایی)
 • اکتینوکسات (ضد آفتاب شیمیایی)

نحوه عملکرد کرم ضد آفتاب

ضدآفتاب حاوی فیلترهاییه که با جذب یا بازتاب بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید کار می کنه. دو نوع ضد آفتاب وجود داره: شیمیایی و معدنی. کرم ضدآفتاب شیمیایی با جذب اشعه ماوراء بنفش و تبدیل اون به گرما برای محافظت از آفتاب عمل می کنه. در حالی که کرم ضد آفتاب معدنی اشعه ماوراء بنفش رو از پوست منعکس می کنه. هر دو نوع این کرم های ضد آفتاب محافظت مؤثری از آفتاب رو ارائه میدن. برای افرادی که پوست حساس دارن، کرم های ضد آفتاب معدنی توصیه می شه چون محافظ فیزیکی بین پوست و اشعه خورشیدن.

تأثیر SPF بر میزان محافظت از پوست

SPF مخفف فاکتور محافظت در برابر آفتابه و به جلوگیری از تابش نور خورشید به پوست شما کمک می کنه. خورشید دو نوع اشعه UVA و UVB رو ساطع می کنه. اشعه UVA به علائم پیری تو پوست مثل چین و چروک و افتادگی منجر می شه. این اشعه های UVB بیشتر سرطان زا هستن و اغلب مسئول آفتاب سوختگین. همینطور اشعه UVA پرتوهای UVB رو واکنش پذیرتر می کنن، به همین خاطر تو ترکیب با هم، می تونن کشنده باشن.

SPF با افزایش دفاع طبیعی پوست در برابر اشعه خورشید عمل می کنه. به عنوان مثال، SPF 15 حدود 15 برابر بیشتر از پوست معمولی شما بدون کرم ضد آفتاب، از اون محافظت می کنه. به همین خاطر SPF50 حدود 50 برابر بیشتر از پوست بدون کرم ضدآفتاب، از اون محافظت می کنه. انتخاب کرم ضد آفتاب با طیف گسترده به این معنیه که از یه نوع ضد آفتابی  استفاده بشه که هر دو اشعه UVA و UVB رو مسدود می کنه.

کی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

مهمه که تو همه فصل ها در برابر نور خورشید از پوست خودتون محافظت کنید و نه فقط تو ماه های تابستون. بازتاب خورشید تو روزهای برفی به همون اندازه خطرناکه و می تونه به راحتی فرد رو دچار آفتاب سوختگی کنه که تو روزهای آفتابی؛ حتماً شما هم افراد زیادی رو دیدین که بعد از اسکی دچار آفتاب سوختگی شدن. تو بهار هم همین طوره. با توجه به زاویه خورشید اواخر بهار و اوایل تابستان، حفاظت از پوست تو این ماه ها بسیار مهمه.

بنابراین مهم نیست کجایید، اشعه ماوراء بنفش تو تمام طول سال ، حتی تو روزهای سرد و ابری وجود داره. پرتوهای UVA بیشترین آسیب رو دارن و 95 درصد اشعه ماوراء بنفش رو که به زمین می رسه تشکیل میدن. اون ها تو تمام طول سال همون قدرت رو دارن و می تونن از طریق پنجره ها هم داخل بشن و به پوست شما آسیب برسونن.

اگر تو هر فصلی به هر دلیلی بیرون از خانه هستید، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و مرتباً اون رو تمدید کنید. با این کار وقتی پا به سن بذارید، ظاهری جوان و شاداب دارید.

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب: چه مقدار و چند وقت یک‌بار

پوست شما همیشه زیر اشعه مضر فرابنفش قرار داره حتی وقتی هوا ابریه. بنابراین، چه تو تعطیلات به سر می برید و چه برای خرید از خونه خارج شدید، هرگز استفاده از کرم های ضد آفتاب رو فراموش نکنید. بسیاری از مردم به دلیل استفاده نادرست از این محصولات، دچار آفتاب سوختگی و سایر مشکلات مرتبط می شن. تو ادامه این مقاله نکاتی وجود داره که می تونه به شما برای استفاده مؤثر از کرم های ضد آفتاب کمک کنه:

قبل از بیرون رفتن از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید

اگر بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، مطمئناً کمک زیادی نمی کنه. کرم های ضد آفتاب برای جذب شدن به پوست به زمان نیاز دارن. استفاده از این محصولات ضد آفتاب پانزده یا بیست دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن زیر اشعه ماوراء بنفش اجباریه. به این ترتیب میتونید از خودتون در برابر اشعه های مضر و پیامدهای اون محافظت کنید.

به اندازه کافی ضد آفتاب بزنید

استفاده نکردن از کرم های ضد آفتاب به اندازه کافی، یکی از شایع ترین دلایلیه که باعث شکایت افراد از عدم اثربخشی اون ها می شه. برای محافظت مناسب در برابر نور خورشید، باید از مقدار زیادی ضد آفتاب استفاده کنید و تو این مورد خساست به خرج ندید. اون رو به آرامی روی پوست خودتون بمالید و منتظر بمونید تا کاملاً جذب بشه.

از کرم ضد آفتاب روی پوست تمیز و عاری از آلودگی استفاده کنید

معمولاً افراد از محافظت از پوست سایر اعضای بدن غفلت می کنن. این امر منجر به برنزه شدن و آفتاب سوختگی تو سایر قسمت های بدن می شه. به همین خاطر هرگز گردن، بازوها، پاها، گوش ها و … رو فراموش نکنید. اگه می خواید از لب های خودتون محافظت کنید، می تونید از ضد آفتاب لب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب استفاده کنید. بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب برای سراسر بدن لازم و ضروریه.

ضد آفتاب رو تجدید کنید

اکثر مردم بعد از گذشت چند ساعت دیگه از کرم های ضد آفتاب استفاده نمی کنن و به همین خاطر قربانی اشعه های مضر UV  می شن. استفاده از کرم های ضدآفتاب پس از چند ساعت یا بعد از شنا یا تعریق بسیار مهمه. استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب باید هر دو تا سه ساعت یکبار تو طول روز باشه.

تو خونه هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

اگه یه پوست جوان و درخشان میخواید، صبح که از خواب بیدار میشید باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چراکه منبع تابش اشعه ماوراء بنفش نه تنها از خورشید، بلکه از صفحه نمایش کامپیوتر و گرما یا تابش ناشی از پخت و پز هم هست. اینا ملانوسیت های پوست رو تحریک می کنن، اما استفاده از کرم ضد آفتاب میتونه از این امر جلوگیری کنه.

تو هر زمان که بیرون از خونه یا نزدیک پنجره هستید که نور خورشید از اون به داخل اتاق وارد می شه،  در معرض اشعه های مضر خورشید قرار می گیرید. این تابش بر پوست شما تأثیر میذاره حتی اگه مستعد آفتاب سوختگی نباشید.

انتخاب ضد آفتاب بر اساس نوع پوست

انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب برای نوع پوست شما آسون تر از قبل شده. با پیشرفت فناوری کرم های ضد آفتاب، یافتن SPF ایده آل پوست شما کار سختی نیست. امروزه فرمول های ضدآفتاب برای هر نوع پوست، کاربرد، فصل و فعالیتی وجود داره. با توجه به این واقعیت که سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان تو دنیاست، این دلیل مهمی برای استفاده مقدار زیادی کرم ضد آفتابه تا بتونید تو هر موقعیتی از پوست خودتون در برابر نور خورشید محافظت کنید.

چندین نکته مهم تو نحوه انتخاب یه کرم ضدآفتاب خوب برای نوع پوست شما وجود داره. صرف نظر از نوع پوست شما، یافتن کرم ضد آفتابی که دارای برچسب «طیف وسیع» است، برای محافظت از در برابر اشعه UVA و UVB بسیار مهمه.

اشعه UVA باعث پیری زودرس پوست می شه درحالی که اشعه UVB منجر به آفتاب سوختگی می شه. هنگامی که پوست شما بیش از حد در معرض هر یک از این انواع اشعه قرار می گیره، خطر ابتلا به سرطان افزایش پیدا میکنه. SPF هم نکته دیگه ایه که باید به اون توجه کنید. توصیه می کنیم از SPF حداقل 30 استفاده کنید.

کرم‌ ضد آفتاب طیف وسیع چیه؟

کرم ضد آفتاب با طیف گسترده نوعی کرم ضد آفتابه که مانع از آسیب رسوندن دو اشعه مضر ماوراء بنفش به پوست می شه. مثل کرم های ضد آفتاب دیگه،  این کرم های ضد آفتاب به کاربر کمک می کنه تا از آسیب ناشی از نور خورشید به پوست جلوگیری کنه و در عین حال خطر ابتلا به سرطان پوست رو کاهش میده. همینطور می تونه برای کاهش پیری زودرس پوست که معمولاً به صورت تغییر رنگ ، ایجادکک و مک، چین و چروک و افتادگی پوست ظاهر می شن، مؤثر باشه.

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ چیه؟

اغلب ضد آفتاب ها بدون رنگ هستند، به این معنی که وقتی روی پوست استفاده می شن اثری از خودشون به جا نمیذارن، ولی بعضی از کارخونه های سازنده ضدآفتاب، اقدام به تولید ضدآفتاب هایی کردن که رنگی یا به اصطلاح کرم پودری هستن. این ضد آفتاب ها بعد از استفاده درست مثل یه کرم پودر، قدرت پوشانندگی دارن و از اون جایی که برخی برندها، از طیف رنگی نزدیک به پوست هم تو ساخت این کرم های ضدآفتاب استفاده کرده اند، این کرم ها درواقع یه تیر با دو نشان هستن، به این معنی که هم از پوست در برابر اشعه آفتاب مراقبت می کنن و هم اینکه نقش فونداسیون آرایش رو برعهده دارن.

استفاده از ضد آفتاب تو دوران بارداری ضرر داره؟

تو دوران بارداری، آفتاب سوختگی می تونه خطر بیشتری رو برای مادران و نوزادان در حال رشد به همراه داشته باشه. درحالی که آفتاب سوختگی های جزئی معمولاً نگران کننده نیستن، سوختگی های شدید ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب می تونه عوارض جانبی جدی ایجاد کنه که ممکنه نوزادان متولد نشده رو تحت تأثیر قرار بده. آفتاب سوختگی می تونه خطر ابتلا به مشکلات مربوط به گرما مثل گرمازدگی رو افزایش بده که در بعضی موارد میتونه منجر به نقایص مادرزادی بشه.

آفتاب سوختگی همچنین ممکنه منجر به کم آبی بدن بشه و خطر زایمان زودرس یا سقط جنین رو به دلیل انقباضات زودرس رحم افزایش بده. کم آبی بدن می تونه به ویژه برای زنان باردار خطرناک باشه، چون اونا می تونن تا نیم گالن مایعات رو تنها تو ۱۰ دقیقه تو دمای ۹۰ درجه فارنهایت یا بالاتر از دست بدن.

کرم ضد آفتاب می تونه در مبارزه با اثرات خطرناک قرار گرفتن در معرض نورخورشید خیلی مؤثر باشه. با این حال، مهمه که از نوع مناسب کرم ضد آفتاب برای نیازهای خودتون استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب تو دوران بارداری نسبتاً بی خطره. با این حال، برخی تحقیقات نشون میده که مواد شیمیایی موجود در برخی از انواع کرم های ضدآفتاب ممکنه برای زنان باردار و کودکان متولد نشده مضر باشه. از اونجا که کرم های ضدآفتاب جذب پوستی یا سیستمیک خیلی محدودی دارن (به این معنی که به خوبی توسط بدن جذب نمی شوند)، معمولاً برای محافظت از پوست ما در برابر اشعه های مضر خورشید استفاده می شن. به همین ترتیب، تو دوران بارداری از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از ملاسما استفاده می شه، ملاسما یه بیماری شایع پوستیه که گاهی اوقات به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شه. ملاسما باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا مایل به خاکستری روی پوست می شه.

چجوری بهترین ضد آفتاب رو پیدا کنیم؟

اگر مدت زمان کمی در معرض آفتاب قرار می گیرید، استفاده از یه مرطوب کننده با پایه SPF 15 کافیه. با این حال، برای موقعیت های دیگه، شما باید میزان فعالیت فضای باز خودتون رو در نظر بگیرید تا مشخص بشه از چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کنید. انواع مختلفی از ضد آفتاب وجود داره که می تونید انتخاب کنید. همینطور برای انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب، حتماً باید از نوع پوست خودتون مطلع باشید .در غیر این صورت استفاده از کرم ضدآفتاب نامناسب نه تنها سودی برای شما نداره، بلکه می تونه نتایج زیان باری هم داشته باشه.

ضد آفتاب برای پوست خشک

برای افرادی که پوست خشک دارن، کرم های ضد آفتاب حاوی مرطوب کننده میتونه سودمند باشه. خیلی از کرم های ضد آفتاب حاوی مواد آبرسان مثل اسید هیالورونیک یا سرامیدها هستن. کرم ضدآفتاب مناسب پوست های خشک چون حاوی موادیه که به لطافت پوست کمک می کنه ، باعث هیدراتاسیون پایدار می شه و به طور خاص برای پوست های حساس فرموله شده.

کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

افرادی که پوست چرب یا مستعد آکنه دارن باید دنبال کرم های ضدآفتاب با برچسب «غیر کمدوژنیک» باشن، به این معنی که برای جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست فرموله شده . این ضدآفتاب ها سبک و فاقد چربی هستن و برای محافظت از پوست های چرب، مستعد آکنه و حساس ایده آل هستن. این کرم های ضد آفتاب به عنوان یه فرمول بدون عطر، حاوی هیالورونات سدیم برای تأمین رطوب پوست خیلی کاربرد دارن. همینطور اسید لاکتیک موجود در این کرم های ضد آفتاب، به پوست برای پاکسازی منافذ و کاهش براق بودن اون کمک می کنه.

اگه میخوای در مورد بهترین ضدآفتاب برای پوست چرب اطلاعات بیشتری کسب کنی حتما این مقاله رو بخون: بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

کرم ضد آفتاب برای پوست های تیره

پوست های تیره هم می تونن خشک، چرب یا حساس باشن، به همین خاطر بهتره باتوجه به نوع پوستی که دارید، کرم ضد افتاب رو انتخاب کنید و اگه رنگ پوستتون تیره تر از پوست های معموله، از کرم های ضد آفتاب با SPF30 یا 50 استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب برای پوست حساس

افرادی که پوست حساس دارن باید دنبال کرم های ضد آفتابی باشن که بر پایه مواد معدنی یا فیزیکی هستن و نه شیمیایی. کرم های ضد آفتاب فیزیکی دارای ترکیباتی مثل اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستن که  روی پوست قرار می گیرن و یه سد محافظ ایجاد می کنن. این مواد چشم ها رو نمی سوزونن، به همین خاطر برای انواع پوست های حساس ایده آل هستن. فرمول این ضدآفتاب ها صددرصد فیلترهای معدنی رو با رنگ های شفاف ترکیب می کنه تا از طیف گسترده ای از UVA/UVB محافظت کنه.

اگه پوستت حساسه و میخوای در مورد بهترین ضدآفتاب ها اطلاعات بیشتری کسب کنی حتما این مقاله رو بخون: بهترین ضد آفتاب پوست حساس

عوارض ناشی استفاده از کرم ضد آفتاب

با اینکه استفاده از کرم های ضد آفتاب برای پوست ضروریه، با این وجود میتونن  برای برخی پوست ها عوارضی هم به همراه داشته باشن، از جمله:

گاهی واکنش های آلرژیک میدن.

کرم های ضد آفتاب شامل برخی از مواد شیمیایی هستن که می تونن باعث تحریک پوست مثل قرمزی، تورم، سوزش و خارش بشن. بعضی از افراد با بثورات پوستی و خارش شدید واکنش های آلرژیک شدیدی نشون میدن. این واکنش های آلرژیک می تونه نتیجه مواد شیمیایی موجود در کرم های ضد آفتاب مثل عطرها و مواد نگهدارنده باشه.

کرم های ضد آفتاب می تونن آکنه رو بدتر کنن.

اگر پوست مستعد آکنه دارید، بعضی مواد شیمیایی موجود تو ضد آفتاب می تونه مشکل شما رو بدتر کنه. برای از بین بردن این عارضه جانبی، می تونید ضد آفتاب های غیر کمدوژنیک و غیر روغنی رو انتخاب کنید.

اگه پوستت زیاد جوش میزنه و میخوای در مورد بهترین ضدآفتاب ها اطلاعات بیشتری کسب کنی حتما این مقاله رو بخون: راهنمای جامع خرید بهترین ضد آفتاب ضد جوش

برای چشم ایجاد حساسیت می کنن.

نفوذ کرم ضد آفتاب به چشم می تونه باعث درد و سوزش بشه. برخی ادعا می کنن که کرم های ضد آفتاب شیمیایی حتی می تونن باعث کوری بشن. در صورت ورود کرم ضد آفتاب به چشم  ، اونو با آب خنک بشویید یا به پزشک مراجعه کنید.

خطر ابتلا به سرطان پستان رو افزایش میده.

کرم ضد آفتاب شامل موادیه که می تونه اثرات استروژنیک روی سلول های سرطانی پستان داشته باشه. بعضی از کرم های ضد آفتاب میتونن بر سطح استروژن خون تأثیر بذارن. از استفاده از کرم های ضد آفتاب شیمیایی برای کودکان خودداری کنید، چون پوست اون ها تمایل داره مواد شیمیایی رو فوراً جذب کنه.

در نواحی پر موی بدن ایجاد درد می کنن.

انواع مختلف کرم ضد آفتاب وجود داره که انتخاب اون ها تو اشکال مختلف مثل ژل، لوسیون، اسپری، پماد، کرم و … به عهده خود شماست. ضد آفتاب های ژلی برای نواحی پر مو مثل پوست سر یا سینه مردان مناسب هستن. برخی از کرم‌های ضد آفتاب می تونن منجر به سفت شدن یا خشک شدن پوست و باعث درد تو نواحی پر مو بشن.

برای فولیکول های مو ایجاد عفونت می کنن.

کرم های ضد آفتاب میتونن عارضه های خارش دار روی پوست ایجاد کنن که به ایجاد بثورات قرمز  و برآمده منجر بشن. گاهی اوقات، بثورات به تاول های پر از عفونت در اطراف فولیکول های مو تبدیل میشن.

سخن پایانی

یک میلیون دلیل وجود دارد که چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم های ضد آفتاب نباید فقط به تابستون ها محدود بشه. پوست شما تو همه فصلهای سال به مراقبت و محافظت مداوم در برابر اشعه خورشید نیاز داره. به همین خاطر به برخی از دلایلی که قطعاً شما رو مجبور می کنه از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، اشاره می کنیم:

کرم های ضد آفتاب محافظی در برابر اشعه مضر فرابنفش هستن. اون ها از پیری زودرس جلوگیری می کنن و باعث می شن کمتر مستعد سرطان پوست باشید. همچنین به جلوگیری از برنزه شدن و آفتاب سوختگی کمک می کنن و برای بهبود سلامت کلی پوست مفید هستن.

اگه میخوای بیشتر در مورد محصولات ضدآفتاب اطلاعات کسب کنی حتما این مقاله رو بخون: در هنگام خرید ضد آفتاب چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 333 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 333 نتیجه