مکمل تنظیم وزن

مکمل تنظیم وزن

مکمل تنظیم وزن

مولکول‌های اینترلوکین ۶ در عکس العملای التهابی نقش دارن و یکی از عنصرهای مهم تو اولین خط دفاعی بدن در مقابل عفونت‌ها محسوب میشن .

پژوهشگرها برای درک مکانیزمی که تو مغز در ارتباط با این مولکول‌ها رخ مید‌ه و باعث چاقی میشه، به آزمایش روی موش‌ها پرداختن. برای این منظور دو نوع غذای پرکالری و کم کالری در اختیار موش‌ها قرار دادن . موش‌ها مثل آدم‌ها وقتی که به غذای پرکالری دسترسی داشتن،شروع به پرخوری کردن.

در نتیجه این آزمایشا معلوم شد میزان مولکول‌های اینترلوکین ۶ تو قسمت Lateral Parabrachial Nucleus یا IPBN از مغز موش‌هایی که مبتلا به چاقی شدن، کم شد.

اونوقت دانشمند ها با استفاد‌ه از روش‌های آزمایشگاهی و ژنتیکی، میزان این مولکول‌ها رو تو مغز موشای آزمایشگاهی کم کردن . اونا پی بردن کم شدن میزان این مولکول‌ تو مغز حتی‌ تو موشایی که رژیم غذایی سالم داشتن هم موجب افزایش وزن و چربی بدن می شه.

از‌اونجا که وزن بدن تابعی از دو مولفه غذای مصرفی و انرژی صرف شد‌‌ه،‌ پژوهشگرا به‌این نتیجه رسیدن که کاهش میزان مولکول‌های اینترلوکین ۶ احتمالا موجب خلل تو یکی‌از دو مولفه گفته شد‌ه . در نتیجه افزایش وزن زیاد می شه.

البته با پژوهش‌های بیشتر مشخص شد این مولکول‌ها دوتا مولفه رو هم‌زمان تحت تاثیر قرار می دن. در واقع این مولکول‌ها موجب کم شدن غذای دریافتی و افزایش انرژی مصرفی از طریق سوزاندن چربی میشن. در نتیجه کم شدن میزان مولکول‌های اینترلوکین ۶ موجب خلل در کل پروسه تعادل انرژی تو بدن می شه.

تو پژوهشای قبلی مشخص شد‌ که میزان مولکول‌های اینترلوکین ۶ تو جریان خون اشخاص چاق افزایش یافته و در مغز اون ها کم شده. پس به احتمال زیاد نتیجه های این تحقیقات درباره ی آدم هم درسته. اما اظهارنظر قطعی در‌این خصوص نیازمند اجرای ازمایشای بیشتریه.

تنظیم وزن با ورزش

برای اشخاصی که به صورت منظم ورزش می کنن، مهم‌ترین هدف اینه که بیشترین منفعت رو از ورزش ببرند. به خاطر همین درکنار رعایت یک رژیم غذایی اصولی و تمرین های ورزشی مطلوب، دریافت مکمل های بدنسازی توصیه میشه.

در مجموع با دقت به هدف ورزش‌کار مکملهای بدنسازی مختلفی هستن که فواید و کاربردهای گوناگونی دارن . در ادامه مقاله زیر به معرفی فواید مکملای بدنسازی میرسیم.

با ما همراه باشین تا در ادامه مطلب ( مکمل تنظیم وزن ) به چیستی مکمل های بدنسازی بپردازیم.

مکمل تنظیم وزن یا بدنسازی چی هستن؟

مکمل تنظیم وزن یا بدنسازی یکی از گونه های مکمل های غذاییه که تو ورزشکارای رشته های گوناگون ورزشی برای افزایش عملکرد ورزشی استفاده میشه.

تقسیم بندی مکمل های ورزشی مبتنی بر فوایدی که دارن به انواع مختلفی از قبیل گینرها ( مکمل های کربوپروتئینی )، مکمل های پروتئینی، اسید های آمینه، چربی سوزها و اسنک های ورزشی دسته بندی میشن.

معرفی فواید مکمل های بدنسازی

مکمل ورزشی به تامین مواد ضروری مورد نیاز بدن، افزایش وزن، کاهش وزن سریع یا بهبود ظاهری ورزشکار و عضله سازی کمک می کنه . مکمل ها تو یه تعریف ساده ابزارهایی برای افزایش توان ساختن ماهیچه تو بدن ورزش‌کارن.

 تو بیشتر موارد، اشخاص با مولتی ویتامین ها، پروتئین و کراتین و بعد اون چربی سوز(ال کارنیتین ) و گینر مصرف اونها رو شروع میکنن.

بیشترین موادی که تحت عنوان مکمل های ورزشی استفاده می‌شن، دربرگیرنده مکمل ها هستن. مکمل هایی مثل ویتامین، پروتئین، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، تولیدای غذایی جایگزین، کراتین، تولیدای چربی سوز و لاغری و تقویت کننده های تستوسترونی .

این مکمل تنظیم وزن یا این که به طور یک ترکیب واحد فروخته میشن یا به طور تلفیقی از چندین مکمل بدنسازی ارائه می شن.

اولین نکته ای که باید مورد توجه شما باشه اونه که یه ورزش‌کار لزومآ نباید از تکمیل کننده ورزشی برای رشد عضله ها و ماهیچه های خودش استفاده کنه. هر یه سری به کارگیری از اون ها می‌تونه کمک کنه تا این کار رو با سرعت خیلی بیشتری انجام بده.

نکته قابل توجه دیگه , سن, جنسیت, نوع ورزش, ابتلا به بیماریهای خاص و سطح مسابقات تو انتخاب مکمل بدنسازی بسیار موثرن.

افزایش وزن و حجم ماهیچه ها

یکی کاربردهای اساسی مکمل های بدنسازی، افزایش وزن و حجم عضله هاست که بسیار گزینه استقبال ورزشکاران قرار می‌گیره.

معمولا گینرها یا مکمل های کربوپروتئینی دربردارنده کربوهیدرات پیچیده، قندهای ساده و پروتئین وی هستن که بر طبق نسبت کربوهیدرات به پروتئین وی اون، به دو دسته weight gainer و mass gainer تقسیم می شن .

دسته اول بیشتر به افزایش وزن ورزشکارای لاغر کمک می کنه  و دسته دوم تو افزایش حجم ماهیچه‌ها اثر گذاره.

ترکیبات موجود تو مکمل های افزایش وزن و حجم چیه؟

محتوای مکمل افزایش وزن معمولا کربوهیدرات فراوان و سپس پروتئین و البته مقادیری چربیه و کالری هر پیمانه بسیار بالاست (حتی تا 1000 کالری) به همین استدلال به وزن‌گیری شما کمک فوق‌العاده‌ای می‌کنه . مکمل افزایش حجم هم کارایی

 مشابهی داره و برای افزایش حجم و وزن استعمال می شه. تفاوتی که‌این دو باهم دارن، در مقدار درصد کربوهیدرات و پروتئین میباشن. در مکمل افزایش حجم، مقدار پروتئین بیشتره و برای افرادی‌که درحال انجام تمرینات بدنسازین و حجیم کردنِ عضله ها‌شونن، مطلوبه.

مکمل افزایش وزن و حجم و فواید اون ها

چنانچه مکملی رو استفاده می کنین که کاملا براتون مطلوبه، این مکمل فواید فراوانی برای شما داره. مثلا:

 • جبران کمبود وزن
 • تأمین کالری مورد نیاز
 • ترکیب های مغذی برای بدن
 • ریکاوری خوب و کیفیت بالا‌تر
 • ارتقا سرعت عضله‌سازی
 • کاهش آسیب‌دیدگی به عضله ها

اهمیت ورزش درکنار مصرف مکمل افزایش وزن

مصرف این مکمل‌ها سبب افزایش وزن میشن، ولی همون‌طور که گفتیم حذف ورزش، مورد مطلوبی برای شما نیست.

ورزش نه تنها به شما کمک می‌کنه تا به جای افزایش وزن به صورت چربی عضله‌های بدون چربی بسازین، بلکه فواید تندرستی دیگه ای هم براتون داره. انجام ورزش در کنار مکمل، فواید زیر رو برایتون به ارمغان میاره:

 • روحیه خودتون رو تقویت می کنین؛
 • فشار خون خویش رو بهبود می بخشین؛
 • با اضطراب و افسردگی مبارزه میکنین؛
 • از خود در مقابل بیماری قلبی محافظت می کنین؛
 • خطر مبتلا شدن به پوکی استخوان رو کاهش میدین؛
 • خطر ابتلا به گونه های خاصی از سرطان رو کاهش میدید.

نکته: چنانچه نگرانید که ورزش شمارو لاغر کنه، پس هوازی رو به حداقل برسونین؛ ولی تمرین قدرتی براتون لازم و مطلوبه.

مکمل های کاهش وزن

کاهش وزن موضوعی جهانی تبدیل شد‌ه‌ و اشخاص دست به روش های گوناگونی برای رسیدن به اندام اید‌ه آل خود میزنن.

ولی خوبه بدونیم بهترین روش برای لاغری، رعایت یه رژیم غذایی متعادل در کنار ورزش منظمه که بهترین نتیجه ها رو بدون هیچ بازگشتی به‌دنبال داره.

کسانی که به‌دنبال خرید چربیسوز‌ها هستن معمولا یا اشخاصین که تو پروسه لاغری به نتیجه خوبی نرسیدن، یا بدنسازایین که تو برنامه غذایی کات رو رعایت می‌کنن به سر می‌برن .

یا کسانین که به‌ دنبال لاغری سریع بوده و دست به هر راهی میزنن تا تو کمترین زمان کاهش وزن داشته باشن.

ولی نکته حائز اهمیت اینه که یکی‌از روشای گذر از استپ وزنی استفاده از مکمل های چربیسوزه، ولی مسلما باید زیر نظر دکتر دارای تخصص یا مربی حرفه ای باشه.

مکمل های چربی سوز

مکمل‌ تنظیم وزن چربی سوز از موادی تشکیل‌شده که حقیقتا محرکن. همون طور که گفتیم رژیم غذایی و ورزش مهمترین شروط موردنیاز و ضروری برای چربی سوزی به شمار میان .

چنانچه به درستی انجام بشن، سبب کاهش وزن و کاهش درصد چربی بدن می شن. با این حال ، ممکنه تو روز‌ا یا هفته ها بگذرد و شما تحت عنوان فردی که تو پروسه کاهش وزن باشین شاهد هیچ تغییر چشمگیری نباشین و به اصطلاح مبتلا به استپ وزنی شدین.

این یکی از زمان‌های موردنیاز برای مصرف مکمل چربیسوز هست. درین لحظه ممکنه با مشکلات زیادی روبرو بشین ، به خصوص وقتی که از مکمل های چربی سوز متفاوتی( بدون داشتن اطلاع کافی از مواد تشکیل دهنده  و سعی آنها )استفاده می‌کنید و اطلاعی درباره‌ی شیوه مصرف و کارایی آنها ندارین.

مکمل چربیسوز برای افزایش پروسه متابولیک بدن یا همون بیشتر کردن سوخت و ساز ( متابولیسم) بدن طراحی شد‌ه‌ و حدودا در همه مواقع متابولیسم بدن را بالا نگه می‌داره.

بعضی از مکملای چربیسوزی ادعا می کنن که بدون نیاز به رژیم غذایی مطلوب و ورزش و صرفا با استفاده از مکمل چربی سوز می‌تونین وزن خود رو کم کنین .البته باید بدونین هیچ وقت همچین اتفاقی نمیفته و شما فقط چنانچه از استفاده مکمل یا قرص چربیسوزی راضی میشید که خودتون هم تلاش کنین و رژیم غذایی داشته باشین و ورزش کنین.

تو انتخاب مکمل چربیسوز باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

حتما بدونید مکمل چربیسوزی که انتخاب می کنین از چه موادی تشکیل‌شد‌ه و آیا دوز استفاد‌ه شد‌ه از مواد تشکیل دهند‌ه تایید شد‌ه هستن یا نه.

به این نکته باید دقت کنین که فرمول استفاده شد‌ه در قرص چربیسوز غیر اختصاصی و قابل اعتماد باشه، شما میتونید از یک متخصص تغذیه یا داروساز این مورد رو بپرسین.

قرص های چربیسوز معمولا از مقادیر کافئین تشکیل‌شدن و خوبه که در مورد مقدار کافئین موجود در خبر داشته باشین تا بعد از مصرف بدنتون در گیر آسیب نشه.

در آخر مهمه که بدونید مکمل چربیسوزی که خریداری کردین به چه شکل مصرف کنین و بهترین زمان و روش مصرف اون چطوری میشه. مصرف قرص‌های چربیسوز اکثر وقت ها به کسانی پیشنهاد میشه که در زمان کاهش وزن دچار استپ وزنی شده و مراحل لاغری اونها مختل شده. همینطور ورزشکار های حرفه‌ای که تو زمان کات به سر می برن هم مورد دیگری برای مصرف این نوع از مکمل ها هستن.

مکمل پروتئین بهترین مکمل بدنسازی برای اشخاص تپل 

عضله سازی بدون مصرف مقدار قابل قبولی از پروتئین مقدور وجود نداره. پروتئین بخشی از رژیم غذایی روزمره هر شخص باید باشه و علی الخصوص ورزشکار ها، باید به مقدار مصرف پروتئین دقت داشته باشن. پروتئین حاوی اسیدهای آمینه و موادتشکیل دهنده مهمیه که برای پرورش عضله ها ضروری به شمار میاد.

بیشتر ورزشکاران در کنار رژیم غذایی از مکمل پروتئین هم به منظور عضله‌سازی، افزایش حجم و کاهش وزن کمک میگیرن.

مکمل تنظیم وزن پروتئینی چند نوعن که بدنسازا و ورزشکارا با توجه به نیاز خودشون می توانن یکی‌از اونهاروانتخاب کرده و مورد مصرف قرار بدن:پروتئین وی / پروتئین کازئین / پروتئین سویا / پروتئین سفیده تخم مرغ / ال کارنیتین / CLA اگر شما به عنوان یه ورزش کار با اضافه وزن مواجه باشین می تونین یکی از مکمل‌های معرفی شده تو این مقاله رو انتخاب کرده و مورد استفاده قرار بدید.

بهتره در این باره نظر مربی ورزشی خودتون یا  دکتر رو جویا بشید تا مقدار مصرف هم به طور اصولی برای شما مشخص بشه.

در پایان امیدواریم مطالعه مطلب ( مکمل تنظیم وزن ) کلی اطلاعات و نکات مهم رو آموزش داده باشه.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 7 نتیجه

نمایش فیلترها

مشاهده همه 7 نتیجه