مولتی ویتامین های بارداری و شیردهی

مکمل های دوران بارداری و شیردهی

دوران بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی زنانه. چرا که توجه به سلامت بدنی مادر می‌تونه در رشد و سلامت جنین نیز تاثیرگذار باشه. تقویت بدن خانم‌ها باید از چندماه قبل از بارداری آغاز بشه. از طریق رژیم غذایی سالم بدن مادر می‌تونه مواد مغذی لازم را دریافت کنه، اما کافی نیست. به همین دلیل برای خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی بهتره از مکمل‌های بارداری استفاده کنن. اگر گیاهخوارید، آلرژی غذایی خاصی دارید یا نمی‌تونید بعضی غذاها را بخورید مصرف مکمل بارداری برای شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه چون کمبودهای تغذیه‌ای مادر را جبران می‌کنه.
بیشتر مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین، مواد معدنی و سایر ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن مادران باردار بوده.

مکمل های ضروری در دوران بارداری

همانطور که گفته شد در دوران بارداری نیاز به ویتامین‌ها و املاح معدنی افزایش پیدا میکنه. مادران باردار بیشتر از سایر افراد به ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی، همچون فولیک اسید، نیاز دارن. نیاز مادر به تامین ویتامین A در دوره بارداری افزایش پیدا میکنه. این ویتامین برای تکامل چشم‌ها و سیستم عصبی مرکزی جنین لازمه. حال آنکه مصرف دوز بالای این ویتامین می‌تونه موجب آسیب رسیدن به جنین بشه.

مکمل اسید فولیک

فولیک اسید به نام‌های فولات یا ویتامین B۹ نیز شناخته می‌شه. مصرف این ویتامین در دوران بارداری بسیار حائز اهمیته. مصرف فولیک اسید از بروز نقص‌های مادرزادی مانند نقص ستون فقرات و نقص‌های سیستم عصبی پیشگیری می‌کنه. به همین دلیل اسید فولیک یکی از مکمل‌هاییه که پیش از بارداری و در حین بارداری به مادران توصیه می‌شه. مصرف این مکمل را باید حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع کرد، برای خانم‌های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه ۴۰۰ میکرو گرم از این مکمل توصیه می‌شه.

مصرف سبزی‌های تازه و سالاد شامل کاهو، خیار در برنامه غذایی روزانه می‌تونه تا حدی به تامین اسید فولیک کمک کنه اما باید توجه داشت مصرف منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم‌های باردار به اسید فولیک را تامین نمی‌کنه و نمی‌تونه جایگزین مکمل اسید فولیک بشه. از پایان ماه چهارم بارداری مادران می‌تونن مکمل مولتی ویتامین و قرص فرفولیک ( ترکیب آهن واسید فولیک) مصرف کنن، از آنجایی که این مکمل یا قرص فرفولیک حاوی ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک هست، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع بشه.

مصرف ید در دوارن بارداری

ید یکی دیگر از مواد معدنی ضروری برای سلامت جنینه که توسط مادر باید تامین بشه. تامین ید مورد نیاز بدن در دوران بارداری برای رشد و تکامل سیستم عصبی و مغز جنین ضروریه. دریافت ناکافی ید در زمان بارداری ممکنه سبب بروز عوارض در مادر و اختلال تکاملی سیستم عصبی جنین و نوزاد بشه. به همین دلیل توصیه می‌شه که زنان از سه ماه قبل از بارداری شروع به مصرف مکمل‌های ید همراه با اسید فولیک کنن و مصرف آن را تا سه ماه اول بارداری ادامه بدن زیرا برای رشد مغزی بچه و سیستم عصبی او لازمه.

مصرف موادغذایی همچون ماهی، شیر پنیر،‌ نمک ید دار و ماست می‌تونه تا حدی ید مورد نیاز بدن مادر را تامین کنه. اما مصرف بیش از حد نمک و برخی ماهی‌ها به دلیل داشتن جیوه، در روزهای حاملگی می‌تونه برای مادر و جنین مضر باشه. کمبود ید می‌تونه موجب سقط جنین، مرگ داخل رحمی جنین، آنومالی‌های مادرزادی و تاخیر شدید و غیر قابل برگشت فعالیت‌های مغزی بشه.

کلسیم در بارداری

کمبود کلسیم در دوران بارداری خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش میده. کلسیم ماده معدنیه که به رشد استخوان، دندان، قلب،‌ عضلات و اعصاب جنین کمک می‌کنه. کمبود کلسیم در دوران بارداری علاوه بر آسیب زدن به جنین منجر به تحلیل استخوانی مادر نیز می‌شه. کلسیم مورد نیاز بدن از طریق مکمل‌های بارداری و غذاهای سرشار از کلسیم تامین می‌شه.

ضرورت مصرف ویتامین D در بارداری

ویتامین دی یکی از مهمترین ویتامین‌هاییه که باید در دوران بارداری مصرف بشه. این ویتامین علاوه بر نقشی که در جذب کلسیم، حفظ سلامت استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان داره،در پیشگیری از بیماری دیابت نوع ۲ ،بیماری‌های خودایمنی مثل ام اس و انواع سرطان نیز موثره. ویتامین دی فشار خون مادر را کنترل کرده و اجازه نمیده او در معرض مسمومیت باردرای قرار بگیره.

مصرف آهن در بارداری

در دوران بارداری نیاز بدن به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش پیدا میکنه. از پايان ماه چهارم بارداری تا ۳ ماه پس از زايمان برای پیشگیری از كمبود آهن وكم‌خونی ناشی از آن به مادران توصیه می‌شه از مکمل آهن استفاده کنن. مصرف روزانه یک عدد قرص آهن ( سولفات فرو ۱۵۰ میلی گرم) می‌تونه از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین پیشگیری کنه.

مکمل‌های آهن معمولا بیشتر از مولتی ویتامین‌های معمولی آهن داره و این نکته مهمیه، چون ممکنه ذخیره آهن بدن بعد از بارداری و زایمان تمام یا کم شده باشه، به خصوص اگر عمل سزارین انجام داده باشید. سطح پایین آهن نیز باعث احساس خستگی و ناراحتی میشه. مصرف قرص آهن ممکنه عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال یا یبوست به دنبال داشته باشه به همین دلیل توصیه می‌شه قرص آهن بعد از غذا میل بشه تا عوارض جانبی به حداقل برسه. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خوابه.

نیاز بدن بانوان در دوران شیردهی

مادران در دوارن شیردهی باید به تغذیه خود اهمیت بیشتری بدن چرا که در دوارن بارداری و پس از زایمان ذخایر بدنی آنها تحلیل رفته و برای بازیابی نیروی از دست رفته می‌تونن از مکمل‌های دوران شیردهی استفاده کنن. شیر مادر بدون توجه به ماده غذایی دریافتی او، دارای ترکیب یکسانیه، زیرا حتی اگر مادر آن مواد را دریافت نکرده باشه، آنها را از ذخایر بدن خود تأمین می‌کنه اما برای سلامتی خود مادر ترکیب مواد غذایی متنوع و تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار پر اهمیته، چون در صورت تمام شدن این ذخایر، بدن مادر شروع به تحلیل رفتن می‌کنه. به همین دلیل توصیه می‌شه مصرف مولتی ویتامین‌ها تا ۳ ماه پس از بارداری یا تا پایان دوران شیردهی ادامه پیدا کنه.

مکمل‌های دوران شیردهی

همانطور که گفته شد در دوران شیردهی تامین مواد مورد نیاز بدن نوزاد از طریق شیرمادر اهمیت بالایی داره. از آنجاییکه رژیم غذایی ممکنه به تنهایی پاسخگوی این نیاز نباشه؛ مصرف مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌هایی که باعث افزایش کیفیت و حجم شیر مادربشه، در این دوران ضروریه. مصرف انواع ویتامین‌ها، امگا ۳ (DHA)، کلسیم، ید و املاح معدنی مورد نیاز بدن در دوران شیردهی ضروریه. بر همین اساس شرکت‌های تولید کننده مکمل‌هایی مخصوص دوران شیردهی تولید کردند که به افزایش شیر مادران خیلی کمک میکنه. در هنگام خرید مولتی ویتامین حتما دقت کنید که امگا ۳ در ترکیبات آن موجود باشه. جذب کافی کلسیم در دوره بارداری و شیردهی علاوه بر کمک به رشد اسکلتی جنین و شیرخوار، از پوکی استخوان مادر نیز جلوگیری می‌کنه.

تفاوت مولتی ویتامین بارداری با مولتی دیلی ها

مکمل‌های بارداری در مقایسه با مولتی ویتامین‌های معمولی، مواد مغذی بیشتری داشته و نیاز بدن در دوران بارداری را تامین می‌کنن. این مکمل‌ها را میشه با تجویز پزشک یا حتی بدون نسخه تهیه کرد. در هنگام خرید علاوه بر توجه به قیمت حتما ترکیبات و شرکت سازنده مکمل را در نظر بگیرید، چراکه قیمت این مکمل‌ها بر اساس دوز ویتامین‌ها و املاح موجود در آنها متفاوته.

مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد را کاهش می‌ده. همچنین زنانی که قبل از بارداری از مکمل‌های مولتی ویتامین استفاده می‌کردن، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارن. در ایران بر اساس دستور العمل کشوری، کلیه خانم‌های باردار از پايان ماه چهارم تا سه ماه بعد از زایمان باید روازنه یک عدد مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف کنن، البته مصرف مولتی ویتامین‌ها تا پایان دوران شیردهی توصیه می‌شه.

به طور کلی زمانیکه قرصی حاوی سه نوع ویتامین و املاح معدنی باشه به آن مولتی ویتامین میکن. این مولتی‌ها بر اساس نیازهای متفاوت بدن فرموله می‌شن. مولتی دیلی‌ها تامین کننده ویتامین‌هایی هستن که بدن به صورت روزانه به آنها نیاز داره و اکثرا در دوزهای پایینی فرموله شدن. حال آنکه مولتی ویتامین‌های دوران بارداری و شیردهی به دلیل نیاز بالاتری که بدن مادران داره در دوزهای بالاتری فرموله می‌شن. اکثر مولتی ویتامین‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها، پتاسیم، ید، سلنیوم، بورات، روی، کلسیم، منیزیم و منگنز هستن. این مکمل‌ها در بازار به شکل قرص، کپسول، پاستیل، پودر، مایعات یا فرمولاسیون تزریقی در دسترس هستن. البته به این موضوع دقت کنید که شکل تزریقی مولتی ویتامین فقط تحت نظارت پزشک تجویز می‌شه.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 10 نتیجه

نمایش فیلترها

مشاهده همه 10 نتیجه