لوازم فردی

لوازم شخصی

هر فردی دارای یک سری لوازم شخصیه مانند حوله، لیف، مام، مسواک، شانه، برس و… که نباید این وسایل را به کسی قرض بده یا از کسی قرض بگیره. این وسایل با بهداشت و سلامت شخص در ارتباطند و در صورت استفاده مشترک می‌تونه باعث بیماری فرد بشه.

همه‌ ما در کنار افراد دیگر زندگی می‌کنیم، مانند اعضای خانواده یا دوستان صمیمی که معاشرت یا صمیمیت زیاد با آنها باعث می‌شه که خیلی از ما حاضر بشیم لوازم شخصی و بهداشتی مون رو در اختیارشون قرار بدیم.

به هر حال همه‌ ما به این افراد اعتماد داریم و در نگاه اول به نظر می رسه مشکل چندانی به بار نمیاد، اما در پس این سخاوت و مهربانی امکان داره که برخی از بیماری‌ها و عفونت‌ها منتقل بشه. شما که نمی دونید در بدن طرف مقابل چه می‌گذره؟

مشکل اینجاست که برخی افراد درک درستی از لوازم شخصی ندارن و گاهی وقتها نیز بدون اجازه‌ شما و احتمالا دور از چشمتون از وسایل شما استفاده می‌کنن. اما باید حواستون جمع باشه. در این مطلب مهم ترین وسایلی که نباید به بقیه قرض دهید را معرفی می‌کنیم.

حوله

در اکثر خانه‌ها می بینیم که یک حوله در دستشویی آویزوان شده و همه‌ اهل خانه و حتی مهمان ها نیز از آن استفاده می‌کنن. این کار اشتباهه. علاوه بر این، حوله‌ حمام نیز کاملا شخصیه و نباید آن را به کسی قرض داد.

از آنجایی که حوله حمام معمولا نم دار و خیسه، می‌تونه محل خوبی برای رشد میکروب ها باشهد، بخصوص اگر عادت دارید آن را  داخل حمام نگه دارید.

لذا باید بعد از حمام، حوله را در معرض هوای آزاد و زیر آفتاب خشک کنید.

یادتون باشه هر از گاهی حوله‌ حمام رو بشویید. در غیر این صورت حولتون تبدیل به محل امنی برای رشد عوامل بیماری زا مانند قارچ ها می‌شه و مشکلاتی مانند آکنه یا ورم ملتحمه چشم بیشتر به سراغتون میاد.

دئودورانت

حتی اگر خواهر، برادر یا صمیمی‌ترین دوستتون هم مام (ضد تعریق) شما را خواست تا به زیر بغلش بماله، یک «نه» بلند بگویید. حتی اسپری دئودورانت را نیز مشترک استفاده نکنید، چون امکان داره همین کار ساده باعث انتقال باکتری‌ها و بوی بد به ناحیه‌ی زیر بغل‌ها بشه.

مسواک

خوشبختانه به نظر نمی‌رسه که امروزه کسی حاضر باشه مسواک خود را به فرد دیگری قرض بده. هر کسی باید مسواک مخصوص خودش رو داشته باشه. لابه لای برس این وسیله، پر از باکتری‌های دهان کسیه که از آن استفاده می‌کنه.

یادتون باشه که لازمه هر از گاهی مسواک تون رو ضدعفونی کرده و به طور مرتب اون رو تعویض کنید. باوجود اینکه باکتری های داخل مسواک معمولا بی ضررند، اما در برخی موارد می‌تونن باعث بروز آنفلوانزا، سرماخوردگی و دیگر بیماری‌های عفونی شایع بشن.

صابون

خیلی از خانواده‌ها عادت دارن که یک عدد صابون جامد در دستشویی یا حمام قرار بدن تا همه‌ اعضای خانواده از آن استفاده کنن. درسته که این کار شاید صرفه‌جویی باشه، اما اشتباه بزرگیه. با اینکه برخی از این صابون ها آنتی باکتریال هستن، ولی باز هم سطح آنها پوشیده از میکروارگانیسم‌هاییه که می‌تونن مولد بیماری باشن.

اگر صابون در یک محیط مرطوب قرار داشته باشه این خطر بیشتره، چون چنین محیط‌هایی برای رشد و تکثیر ویروس‌ها و باکتری‌ها و قارچ‌ها محل امن و خوبی است. در هر حال بهتره شما صابون مخصوص خودتون رو داشته باشید و از استفاده‌ صابون‌های مشترک خودداری کنید.

موچین

با وجود اینکه خانم ها به راحتی با موچین خود، ابروهای دیگران را نیز بر میدارن، یا در آرایشگاه‌ها به طور مشترک از یک موچین استفاده می‌شه، اما بهتره این کار صورت نگیره، چون امکان انتقال باکتری‌ها، ویروس‌ها و حتی بیماری‌های قابل انتقال توسط خون وجود داره. بهتره موچین شخصی خودتون رو داشته باشید و حتی در آرایشگاه هم از آن استفاده کنید.

ریش تراش یا ژیلت

این ابزار پوست‌های مرده را به همراه موهای زاید و همچنین باکتری‌ها از بین می برن. بنابراین استفاده‌ مشترک از ژیلت یا ریش تراش می‌تونه کار بسیار خطرناکی باشه، چون امکان انتقال بیماری‌های خونی مانند هپاتیت و ایدز وجود داره.

کلاه معمولی یا کلاه کاسکت

کلاه و کلاه کاسکت رطوبت ایجاد شده در حین تعریق را جذب خود می‌کنن. بنابراین یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شه. این مسئله نیز دیر یا زود باعث بروز شوره سر یا آسیب به پوست سر می‌شه. استفاده‌ مشترک از این وسیله‌ شخصی، این مشکلات را انتقال میده.

گوشواره

اکثر دخترهای جوان عادت به این کار دارند که گردنبند، گوشواره و…را به یکدیگر قرض میدن. اما کمتر کسیه که به ضدعفونی کردن منظم گوشواره‌هایش فکر کنه. همین گوشواره‌های زیبا می‌تونن بیماری‌زا بشن، چون محل تجمع باکتری‌ها محسوب می‌شن.

بهتره تا حدامکان از قرض دادن و قرض گرفتن گوشواره‌ها نیز بپرهیزید. قبل از استفاده از گوشواره بهتره آن را ضدعفونی کنید.

لوازم آرایشی

قرض دادن و قرض گرفتن لوازم آرایشی مانند پودرها، مدادها، رژ لب و … در بین خانم ها بسیار رایجه. با وجود اینکه این کار چندان خطرناک به نظر نمی رسه، اما تماس این لوازم با انواع پوست‌ها می‌تونه راه انتقال باکتری‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌ها باشه.

هر نوع وسیله‌ آرایشی باید کاملا شخصی باشه، چون در تماس مستقیم با پوسته، مثلا قرض دادن رژلب می‌تونه شما را در معرض ابتلا به تبخال قرار بده.

حرف آخر

هیچ وقت زیر بار قرض دادن لوازم شخصی خودتون نرید، چون امکان داره تبعات آن بیشتر از ناراحتی دوستتون باشه.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 2 نتیجه

نمایش فیلترها

مشاهده همه 2 نتیجه