شیر خشک و غذای کودک

شیر خشک و غذای کودک

شیرمادر طبیعی‌ترین و  مناسبترین غذاییه که طفل از بدو تولد به اون نیاز داره، ولی گاهی به دلایلی ممکنه بچه از این نعمت محروم و یا این که با کمبود اون مواجه بشه.

نافرم بودن نوک سینه مامان، ناتوانی فک بچه، اشتغال، بیماری و یا عدم وجود مامان، ناکافی بودن یا بند اومدن شیرمادر و… برای مثال این علت ها ست.

در کل این موارد به پیشنهاد متخصص ها، باید به سراغ شیر خشک و غذای کودک های موجود تو بازار رفت. شیرخشکایی که باید با دقت و وسواسی خاص انتخاب بشن.

امروزه مکمل های شیر خشک و غذای کودک با کیفیتی در بازار موجود‌ه که با وجود ترکیبات مفید تا حدودی می‌تونن جایگزین شیر مادر بشن.

شیرخشک

شیر خشک به نوعی جایگزین شیرمادر به طور موقت یا دائم می‌شه، به این شکل که در صورتیکه شیرمادر اصطلاحا به کلی خشک بشه شیرخشک کاملا جایگزین شیرمادر می شه،

و در‌صورتی‌که مثلا مامان شاغل باشه، شیر خشک وعده‌های جایگزین شیرمادر رو تشکیل می ده. شیرمادر ترکیبات آنزیمی داره که موجب کاهش التهاب روده در نوزاد و پیدایش مقاومت در برابر ویروس‌ها میشه.

ترانسفرین موجود در شیر مامان منجر به جذب بیشتر آهن و لاکتوفرین موجود در اون باعث جلوگیری از فعالیت باکتری‌ها میشه.این خصوصیت‌ها در کنار هزاران منفعت دیگه در هیچ شیرخشکی پیدا نمیشه.

البته با این حال می‌شه با یکم توجه و بررسی  به بهترین نمونه شیر خشک و غذای کودک در بازار، در صورت نیاز، دست یافت.

در انتخاب شیرخشک توجه به چند نکته بسیار ضروریه، بهترین نوع شیرخشک اونی هست که با دقت به موقعیت نوزاد با نظر متخصص کودکان استفاده بشه؛

مثلا بعضی نوزادان به لاکتوز شیر آلرژی دارن برای اون ها شیر فاقد لاکتوز که از پروتئین سویا تهیه شد‌‌ه، استفاده میشه و اگر باز هم این شیر را تحمل نکنه،

از شیرخشکی که پروتئین اون هیدرولیز و به اسید‌های آمینه و لیپید تبدیل شد‌ه، استفاد‌ه میشه.

شیرخشک‌ها اکثرا از شیرگاو یا این که سویا تهیه میشن. بعضی شیر‌خشک ها رو از اولِ تولد میشه مصرف کرد البته بعضی دیگه، مثلا از ۶ ماهگی استفاده میشن.

سرلاک(غذای کمکی)

برخلاف شیرخشک، که تا حدودی غذایی کامل و جایگزین شیرمادر به حساب میاد، سرلاک غذایی کمکی و برای کامل شدن پروسه تغذیه طفل مورد استفاده قرار میگیره.

این محصول به طور گسترده برای هر سن نوزاد موجوده. همینطور سرلاک از لحاظ مزه و قوام دارای تنوع هست در تعریف علمی میتونیم سرلاک رو یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم

که دارنده پروبیوتیک مفید بیفیدوسه، که‌این پروبیوتیک سبب تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما میشه.

اگر پزشک به دلایل متفاوت مثلا کم وزنی نوزاد، نوزاد زودرس و… به بعضی پدر و مادر ها خرید شیر خشک و غذای کودک رو سفارش کرد، می تونید از چهار ماهگی به نوزاد سرلاک بدید.

قبل از ۴ ماهگی خوردن سرلاک پیشنهاد نمیشه. پس از شش ماهگی شما غذای کمکی نوزاد رو شروع میکنید که سرلاک می‌تونه یکی غذاهای کمکی نوزاد بعداز شش ماهگی باشد

ولی معمولا در صورتی نوزاد غذا نخورد و یا کم وزن باشد، سرلاک رو به غذای طفل اضافه کنید.

تیم پزشکی ما لازم دونست که هرچیزی که یه مامان خوب باید درباره شیر خشک و غذای کودک بدونه رو تو این مطلب جمع آوری کنه پس با ما همراه باشید.

تفاوت شیر مایع و شیر خشک

تفاوت اساسی در بین انواع شیر خشک و شیر تازه، در طعم و مزه این دو ماده میباشد. شیر تازه از لحاظ مزه و طعم اولویت بالاتری داره، از همین رو خیلی از اشخاص ترجیح می دن که همچنان از شیر تازه استفاده کنن

البته شیرخشک، در زمان فرآیند کاهش آب و تبخیر، مزه خودشو از دست میده اما اکثر تولید کنندگان با اضافه کردن طعم دهنده‌های طبیعی مثل پوره میوه‌ها باعث خوش مزگی و غنی‌تر شدن این پودرها میشن.

هرچند که کاربرد اساسی این ماده به این شکله که در تهیه غذاهای خاصی استفاده میشه. اما نوزادان و اشخاصی که نمی‌توانند شیر رو به شکل مایع مصرف کنن یا طعم شیر جدید برای اون ها غیر مطلوبه،

می تونن به راحتی از این پودر به عنوان یک جایگزین مطلوب استفاده کنن.

از لحاظ مواد مغذی مانند کلسیم، پروتئین و پتاسیم، شیر خشک با شیر تازه قابل مقایسه هستن مانند شیر تازه، این پودر معمولاً با ویتامین A و D. غنیه.

شما می تونید شیر خشک رو به نان و بقیه تولید ها پخته شد‌ه، سوپ‌ها، سس‌ها، اسموتی‌ها یا بقیه دستورالعمل‌ها برای اضافه کردن پروتئین و بقیه مواد پرخاصیت اضافه کنین.

فرایند تهیه شیر خشک

شیر خشک از شیر پاستوریزه تهیه میشه در حالی که شیر تازه بصورت مایع هست این ماده به انواع مختلفی مثلا شیرخشک بدون چربی یا شیر خشک پرچرب ارائه میشه.

این پودر یک فرآورد‌ه لبنی تولید شد‌‌ه هست که طی روندی از طریق تبخیر شیر تا خشک شدن ساخته می شه که به محافظت مواد مهم اون کمک می‌کنه.

شیر خشک اکثر اوقات ماندگاری بیشتری داره و نیازی به یخچال فریزر ندار‌ه. این پودرها حاوی بیست و یک اسید آمینه استاندارد، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند اگرچه محتویات اون،

براساس نوع پودری که خریداری میکنید مختلف هست.

فرآیند‌های مختلفی در خشک کردن و تولید شیرخشک وجود داره که می تونه بر ترکیب کلی اون تأثیر بگذاره. این پودر به راحتی قابل نگهداریه و مدت زمان بیشتری دوام میاره.

بنابراین، گزینه خوبی برای اشخاصیه که نمی‌تونن به صورت منظم شیر تهیه کنن، یا این که میخوان اون رو به صورت عمده خریداری کنن.

ماندگاری این پودر به طور متوسط ​​۱۸ ماهه ولی بعضی تولیدکنندگان با افزودن مواد نگهدارنده به‌این پودر منجر میشن تا زمان بیشتری بشه از اون استفاده کرد.

البته پیشنهاد می‌شه که از پودرهایی بدون افزودنی و سالم استفاده کنید.

پیشرفت مهارت های تغذیه ای در شیرخواران بزرگتر

در حدود ۶ تا ۷ ماهگی شیرخوار یاد میگیره اشیاء را بگیره و از دستی به دست دیگر جا به جا کنه . کم و زیاد در همین زمان دندان ها در میان و نوزاد با مهارت نسبی شروع به جا به جایی غذاهای انگشتی می کنن.

درین مرحله، خوردن نان تست خشک در برش های نازک برای اون لذت بخشه.

از ماه هفتم تا هشتم،  بچه های شیرخوار میتونن خوراک رو در دهن و در کام خودشون قرار بدن و با فنجان بازی کنن.

اونا میتونن شیشه رو نگه یا این که یک تکه کلوچه یا تست رو خودشون بخورن. دستیابی به‌این مهارت ها به شیرخوارا خود باوری میده و متکی به خودشون می‌شن.

نکته ی اساسی اینه  که پدر و مادر درین مورد ها صبور باشن و از کوشش های اولیه ی طفل حمایت کنن ، حتی اگه این امور به ظاهر بیهوده به نظر برسه.

نزدیک به ۱۰ ماهگی، کودک ها به صورت جدی غذاهای انگشتی رو خودشون میخورن و از فنجان می‌نوشن. ولی زمان تغذیه ی اونها بسیار نامنظمه.

خوراک برای این خردسالان ابزاری برای جست وجو و کشف دور و اطرافه بچه ها در اولین سالگرد تولدشان از لحاظ بدنی به اندازه ای رشد کردن که بخزن ، شاید راه برن و خودشون غدا بخورن.

اگر چه تلاش های تغذیه ای در‌ این بچه ها نامنظمه، ولی از انجام کارهای گوناگون به صورت مستقل ذوق زد‌ه می‌شن. هر قدر کودک بتونه بیشتر از فنجان بنوشه، کمتر نیاز به تغذیه با شیشه یا تغذیه ی پستانی داره.

افزایش تحرک و راه رفتن، طبیعتا به نقطه پایان تدریجی خوردن شیرخشک یا این که شیرپستانی می رسه

اولین غذای کمکی مناسب برای نوزاد چیه؟

حتما شنیدید که اکثر پزشکا پیشنهاد میکنن غذای جامد و کمکی برای نوزاد شیرخوار باید از ۶ ماهگی به بعد شروع بشه.

ولی گاهی بر اساس موقعیت و واکنش های خود نوزاد ممکنه بتونین از ۴ یا ۵ ماهگی هم غذاهای کمکی رو آغاز کنین و اگر نوزاد شما الان ۵ ماهه هست و می‌خواید این کار رو انجام بدید،

شاید برای تعیین غذای کمکی مطلوب سردرگم باشین. در‌این مقاله به شما مامان های عزیز میگیم که چه طوری غذای کمکی رو برای نوزاد ۵ ماهه شروع کنین.

۵ ماهگی زمان مهمی در پرورش فرزندتونه و باید مطمئن باشین غذای کمکی که می‌خواین برای اون استفاده کنین به طور کامل مطمئن و بی خطر باشه.

البته قانون محکم و سختی برای شروع استفاده از غذای کمکی برای نوزدان نیست به غیر از اینکه تا پیش از ۴ ماهگی حق این کار رو ندارین و نوزاد درین بازه زمانی تک تک مواد مفید موردنیاز خودش رو،

از طریق شیر مامان دریافت میکنه ولی بعد از این زمان غذای کمکی به تامین آهن مورد نیاز بدن بچه و رشد اون کمک می کنه.

معمولا نوزادا بین ۴ تا ۶ ماهگی واکنش ها و علائقی رو نسبت به غذاهای جامد نشون میدن  علائمی که نشون میدن بچه شما برای خوردن غذاهای کمکی و جامد آمادگی لازم رو دار‌ه مشمول این مواردیه که میگیم

اون  میتونه به طور ایستاده سر و گردن خودش رو کنترل کنه

به غذای شما و اونچه در بشقاب بزرگتر هاست علاقه نشون میده.

به صورت داوطلبانه دهن خودش رو برای خوردن خوراک باز می کنه

سرعت رشد بچه ها با هم دیگر فرق می کنه. البته در صورتی که نوزاد شما هفت ماهه شد‌ه و هنوز از غذاهای کمکی و جامد استفاده نمیکنین باید حتما با پزشک مشورت کنین تا راهکاری پیش پای شما بگذارن

اولین غذاهای کمکی مطلوب برای نوزاد ۵ ماهه

تا حد امکان بافت غذاهای کمکی مثل حریره بادام یا فرنی نرم و یکدست باشه تا نوزاد بتونه به راحتی اونارو ببلعه. درین زمان پیشنهاد می شه بیشتر از غذاهای حاوی آهن فراوان براش استفاده کنین،

چون برای رشدش به آهن اضافی احتیاج داره. مواد غذایی که در‌این سن برای اون خوبه شامل:

  • غلات شیرخوار غنی شد‌ه با آهن به طور مخلوط با شیر مامان یا شیر های خشک
  • گوشت پوره شده، مرغ یا ماهی که به خوبی پخته و میکس شد‌ه
  • سبزیجات پخته شد‌ه پوره شد‌ه مثل کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، هویج و کدو سبز
  • میوه های پخته شده پور‌ه شد‌ه مانند سیب و گلابی
  • میوه های نپخته پور‌ه شد‌ه مثل موز یا آووکادو
  • ماست بدون چربی یا کم چربی

بهتر‌ه برای راحتی نوزادانتون از قاشق های کوچک پلاستیکی مخصوص غذای بچه ها استفاده کنید تا راحت تر غذا بخورن.

توجه داشته باشین غذاهای کمکی در ۵ ماهگی فقط به عنوان مکمل استفاده میشن و هنوز منبع اصلی غذای بچه شما شیر مامان یا شیر خشکه پیشنهاد می شه دست‌کم تا ۱۲ ماهگی شیر مامان،

یا شیر خشک رو برای نوزادتون ادامه بدید. لطفاً قند مصنوعی یا نمک رو به غذای بچه اضافه نکنید چون میتونه در آینده  منجر به مشکلات سلامتی برای کودکتون بشه.

امیدوارم که از خوندن این مقاله ( شیر خشک و غذای کودک ) اطلاعات کافی بدست آورده باشین.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 5 نتیجه

نمایش فیلترها

مشاهده همه 5 نتیجه