سبد خرید
خرید آنلاین بیش از ۱۴ هزار محصول داروخانه ای
ارسال رایگان پستی به سراسر ایران

لوازم کودک و نوزاد

لوازم کودک و نوزاد

کودکان و نوزادان نیاز به چند وسیلۀ ضروری دارن. این لوازم کودک و نوزاد شامل پوشک، وسایل مهم برای تغذیه، وسایل بیرون رفتن همراه نوزاد، لوازم ایمنی، سلامت و جای خواب اونه. در اینجا به بررسی و معرفی وسایل میپردازیم.

وسایل مورد نیاز برای تغذیۀ نوزاد

بالش شیردهی:

این بالش به شما کمک می‌کنه تا در طول شیر دادن‌، اون رو زیر نوزاد و دور کمرتان قرار بدید و جای راحتی برای نوزادتون فراهم کنید. این بالش‌ها در رنگ‌ها، مدل‌ها و سایزهای مختلف وجود داره که با توجه به راحتی مادر و نوزاد طراحی شده. شما می‌تونید سایزی رو انتخاب کنید که حتی در خودروی شما هم برای شیر دادن مناسب باشه.

پیش‌بند:

پیش‌بند مانع از ریختن استفراغ و آب دهان نوزاد روی لباس‌های اون می‌شه. این پیش‌بندها در رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی وجود داره .از اونجا که قیمت زیادی نداره، می‌تونید چند دست از اونا رو تهیه کنید تا در صورت کثیف شدن، مجبور نباشید خیلی سریع اون رو بشویید.

دستمال آروغ‌گیر رودوشی:

برای محافظت از لباس خودتون در مقابل استفراغ‌های مکرر نوزاد و مایعات دیگه، این دستمال‌ها رو تهیه کنید تا همیشه در دسترس باشه. می‌تونید برای این‌کار از یک حولۀ کوچک تمیز هم استفاده کنید.

شیشه‌شیر و سرشیشه:

حتی اگه نوزادتون رو فقط با شیر خودتون تغذیه می‌کنید، اگه بخواید شیرتون رو بدوشید و اونو نگه دارید، به شیشه شیر و سر شیشه مناسب نیاز دارید. اگه قصد دارید فقط از شیرخشک برای تغذیه نوزاد استفاده کنید ، در طول روز تقریباً ۱۰ بطری ۱۲۰ میلی‌لیتری نیاز خواهید داشت. پس بهتره بیشتر از یک یا دو شیشه‌شیر با سرشیشه‌های مناسب تو خونه داشته باشید. در حال حاضر این لوازم کودک و نوزاد در سه نوع شیشه ای ، پلاستیکی و ترکیبی و در طرح‌‌های مختلف تو بازار موجوده.

فرچهٔ مخصوص شستن شیشه‌شیر:

برای تمیز کردن صحیح شیشه‌شیرها، مخصوصاً انواع پلاستیکی اون بهتره از یک فرچۀ شیشه‌شیر یا اسفنج مناسب که خط و خشی به شیشه‌شیر وارد نکنه، استفاده کنید. سپس با آب گرم و کف بشویید و بعد خوب آبکشی کنید.

شیر خشک:

اگه نمی‌تونید کودکتون رو با شیر خودتون تغذیه کنید یا پزشک توصیه کرده که از شیرخشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده کنید، گزینه‌هایی برای انتخاب شیر خشک نوزاد در اختیار دارید. می‌تونید در مورد مناسب‌ترین اونا با پزشک یا پزشک اطفال کودکتون مشورت کنید.

ظروف نگهداری شیر مادر:

اگه به هر دلیلی نیاز به دوشیدن شیر پیدا کردید، می‌تونید شیر رو در این ظروف بریزید و در یخچال نگه دارید و طی چهار روز مصرف کنید. بعد از گذشت چهار روز هم لازمه شیر رو دور بریزید. بهتره با شرایط نگهداری شیر مادر پس از دوشیدن آشنا باشید.

وسایل پوشک کردن نوزاد

پوشک:

بخش زیادی از زندگی شما در روزهای اول پس از زایمان به تعویض پوشک می‌گذره. بعضی از والدین پوشک های یک بار مصرف رو انتخاب می‌کنن. بعضی پوشک‌های پارچه‌ای یا کهنه بچه رو ترجیح میدن. بهتره درباره نوع پوشک‌هایی که می‌خواید استفاده کنید از قبل تصمیم بگیرید و چند بسته تو خونه داشته باشید. چون در طول هفته‌های اول، هر روز بین ۱۰ تا ۱۲ پوشک استفاده خواهد شد.

چوننداز تعویض پوشک:

چوننداز، تشک یا حتی میز تعویض پوشک، یکی از لوازم کودک و نوزاد بسیار کاربردیه. این وسیله نظافت و راحتی نوزاد رو هنگام عوض کردن پوشک تأمین می‌کنه و خیلی کاربردیه. حتما یک زیر انداز برای داخل خانه و یک چوننداز برای خارج از خانه تهیه کنید.

دستمال‌ها:

دستمال‌های مرطوب بدون بو و عطر برای تمیز ‌کردن پای کودک هنگام تعویض پوشک به شما کمک می‌کنه. این دستمال‌ها رو می‌تونید از داروخانه‌ها تهیه کنید. هنگام خرید اونا بهتره به فروشنده‌ها اطلاع بدید که برای تمیز کردن پای نوزادتون به اون احتیاج دارید.

پنبه بهداشتی:

خیلی بهتره اگه به جای دستمال مرطوب از پنبه‌های بهداشتی که کمی مرطوبشون می‌کنید، برای تمیز کردن پای کودکتون استفاده کنید تا کودکتون دچار ادرارسوختگی نشه.

پماد پای کودک یا وازلین:

یک مرهم تسکین‌دهنده، از پوست حساس نوزاد شما در برابر ادرارسوختگی و التهاب ناشی از پوشک محافظت می‌کنه.

سطل پوشک:

می‌تونید برای بهداشت بیشتر و جلوگیری از شیوع بوی بد در اتاق، از سطل‌های پوشک استفاده کنید. این سطل برای نگهداشتن پوشک‌های کثیف تا زمان بیرون بردن زباله‌ها مؤثره.

این سطل‌ها در اشکال و ابعاد مختلفی در دسترسه که بعضی از اونا در لمسی یا در نوسانی داره. بعضی رو میشه با پدال پایی باز کرد و بعضی از اونا سنسور حرکتی دارن. درهای گنبدی‌شکل به هوا اجازه گردش در سطل و کاهش میزان بو رو خواهند داد. بعضی از اونا هم فیلتر هوا برای کاهش بو داره. برخلاف سطل زباله معمولی، بوی پوشک کثیف از سطل دفع پوشک به بیرون درز نمی‌کنه و در فضا پخش نمی‌شه.

ساک لوازم نوزاد:

اگه بخواید از خونه بیرون برید، لازمه هر چیزی رو که برای تعویض پوشک نیاز دارید، در ساک نوزاد بذارید و همراهتون ببرید. این ساک باید کاملاً کاربردی باشه . جایی برای یه تشک کوچک تعویض ، آستر ضدآب و جیب‌هایی برای کلید، کیف پول و موبایل  هم داشته باشه. در ضمن باید ساکی رو انتخاب کنید که ظاهر اون رو واقعاً دوست داشته باشید. چون این ساک برای ماه‌های آینده بخشی از پوشش بیرونی شما خواهد بود.

وسایل لازم برای خواب نوزاد

نوزاد می‌تونه هر جایی بخوابه، به شرطی که روی سطح بلندی که امکان افتادن از اون وجود داره، نباشه . بالش و پتوهای اضافی هم اطرافش نباشه تا باعث خفگی نوزاد در خواب نشه.

تخت نوزاد:

می‌تونید برای نوزاد یک تخت گهواره‌‌ای برای گذاشتن در کنار تخت خودتون تهیه کنید. بهتره تختی که می‌خرید، این قابلیت رو داشته باشه که بتونید دو سال بعدی هم از اون استفاده کنید و نیازی به خرید گهواره یا تخت بزرگتر نباشه.

تشک:

یک تشک فنری سفت یا یک تشک اسفنجی برای خواب نوزاد مناسبه .تشک‌های نرم، خطری بالقوه برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاده. این خطر در مورد بالش‌هایی به نام ضربه‌گیر تخت نوزاد هم صدق می‌کنه. مهمه که یادتون بمونه از این ضربه‌گیرها و بالش‌های نرم اضافه در اطراف نوزاد استفاده نکنید.

ملافه و روتختی

بهتره حداقل دو دست ملافه تهیه کنید. دوختن ملافه معمولاً کار آسونیه . شما می‌تونید خودتون با پارچه‌هایی مثل پارچۀ پنبه‌ای نرم برای نوزادتون ملافه‌های سبک و نخی زیادی بدوزید.

وسایل حمام نوزاد

برای حمام کردن نوزاد، لوازم کودک و نوزاد ساده‌ای وجود داره که کار شما رو راحت‌تر می‌کنه.

وان حمام نوزاد:

وان‌های حمام کودک در شکل‌های مختلفی در بازار موجوده . بعضی از اونا یه وان بیضی‌شکل معمولی یا پایه‌دارن. این وان‌ها قیمت‌های متفاوتی داره و امکانات بیشتری به شما میده. اما اگه نمی‌خواید خیلی هزینه کنید، نوع معمول یک وان ساده هم براتون کاربرد کافی رو داره.

حولۀ نوزاد:

نوزاد با یک حولۀ نرم کوچیک هم خشک می‌شه. اما شما در صورت علاقه می‌تونید برای نوزادتون یک حولۀ تن‌پوش تهیه کنید . این حوله کلاه هم داره و می‌تونه پس از حمام نوزاد رو خشک کنه. همچنین می‌تونید یک حولۀ معمولی کوچیک که مخصوص نوزاده بخرید تا پس از حمام اون رو به آرومی خشک کنید.

شامپو‌ی نوزاد:

شامپوی سر و شامپوی بدن نوزاد، معمولاً از هم جدا نیستن . شما کافیه فقط یک شامپوی سر و بدن برای نوزاد خودتون بخرید. اما بهتره که قبل از تهیه در مورد نوع یا برند اون، با پزشک مشورت کنید.

لوازم مورد نیاز برای بهداشت و سلامت نوزاد

برای حفظ بهداشت و سلامت جسمی نوزاد، داشتن بعضی از وسایلی که بهش اشاره میکنیم، لازمه:

پوآر بینی:

از این وسیله برای تمیزکردن بینی نوزاد استفاده می‌شه . زمانی که نوزاد دچار گرفتگی بینیه، میشه با این پوآر، بینی رو تخلیه کرد تا تنفس نوزاد راحت‌تر بشه.

ناخن‌گیر یا قیچی ناخن کودک:

این وسایل به شما کمک می‌کنه ناخن کودکتون رو با خیال راحت و خیلی آروم کوتاه کنید.

برس کودک نرم از الیاف طبیعی:

این برس، به ‌ویژه برای پرهیز از نوعی التهاب پوستی سر نوزادان که عارضۀ کلاه گهواره‌ای نام داره، مفیده.

وسایلی برای بیرون بردن نوزاد

برای بیرون بردن نوزاد از خونه، به وسایلی احتیاج دارید که در صورت لزوم بتونید اونا رو تهیه کنید. برخی از این وسایل شامل موارد زیره:

آغوشی نوزاد:

نوزاد دوست داره که تنگ در آغوش گرفته بشه. گرمای بدن شما و ضربان قلبتون بهتر از هر چیز دیگه‌ای اون رو آروم خواهد کرد. همچنین آغوشی نوزاد، دست‌های شما رو برای انجام کارهای دیگه آزاد می‌ذاره.

کالسکهٔ نوزاد:

برای بیرون بردن نوزاد به کالسکه‌ای نیاز دارید که قابلیت خم ‌شدن داشته باشه. همچنین به حالت مسطح دربیاد تا حمل اون آسون‌تر باشه و جای زیادی نگیره. نوزاد تا حدود سه ماهگی یا تا زمانی که عضلات گردنش قوی‌تر شده، نباید برای مدت طولانی به حالت سربالا تکیه داده بشه.

کریکات:

کریکات حمل نوزاد در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی وجود داره .شما می‌تونید به جای کالسکه کودک یا کریر نوزاد برای بیرون رفتن همراه نوزادتون از اونا استفاده کنید. برخی از کریکات‌ها قابلیت نصب روی کالسکه نوزاد رو هم دارن.

صندلی ماشین نوزاد:

گذاشتن نوزاد در صندلی مخصوص حمل نوزاد یا همان کریر، هنگام رانندگی باعث حفظ امنیت اونا میشه. این صندلی‌ها داخل خودروی شما ثابت می‌شه . پس دیگه مجبور نیستید کریر رو با کمربند خودرو سفت کنید و در تمام طول رانندگی نگران کودک باشید.

توجه کنید که بعضی از مدل‌های کریر یا همون صندلی خودرو با صندلی مخصوص کودکان بزرگتر در خودرو کمی متفاوته. یعنی در واقع بعضی از کریرهای نوزاد فقط امکان دراز کشیدن یا خوابیدن داره . حتماً نباید کودک در اونا بنشینه و بعضی دیگه ممکنه قابلیت نشستن هم داشته باشه.

قنداق فرنگی:

قنداق فرنگی یکی دیگه از لوازم کودک و نوزاد هست که تمام بدن کودک شما رو به خوبی می‌پوشونه . این وسیله معمولاً با یک زیپ یا دکمه بسته می‌شه. این قنداق‌ها بیرون از خونه کاربرد زیادی داره. قنداق فرنگی نوزاد رو گرم نگه می‌داره و با دست و پا زدن نوزاد از روی اون کنار نمیره. اما در هر صورت بهتره قبل از خرید، نظر پزشک کودکتون رو برای استفاده از این نوع پوشاک بپرسید. همچنین این پوشاک جایگزین مناسبی برای قنداق کردن سنتیه.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 46 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 46 نتیجه

ارسال رایگان به سراسر ایران

برای سفارشات بالای 500 هزارتومن

بازگشت وجه تا 30 روز

گارانتی بازگشت وجه تا 30 روز

گارانتی کیفیت محصولات

تهیه محصول از داروخانه های معتبر

100% امنیت در پرداخت

متصل به شبکه شتاب برای پرداخت بدون دردسر