مادر و بارداری

مادر و بارداری

اکثر افراد در دوران بارداری فقط به فکر خرید سیسمونی هستن و کمتر به فکر لوازم بارداری موردنیاز مادر میفتن. مادر در 9 ماه بارداری با شرایط متفاوتی روبرو می شه. این دوران، از سایز لباس تا عادات خواب اونو تحت الشعاع قرار میده. بنابراین مادر و بارداری یه مرحله مهم تو زندگیه که لوازم خاص خودشو داره.

لوازم بارداری در سه ماه اول بارداری

تست بارداری خانگی یا بی بی چک

اولین وسیله مورد نیاز برای مادر و بارداری ، تست بارداری خونگی یا بی بی چکه. تست بارداری خونگی می تونه باردار بودن شما رو 6 روز بعد از لقاح تشخیص بده. این تست ها با تشخیص هورمون گوماتروپین جفتی انسان (hCG) در خون یا ادرار می تونن بارداری رو چند روز بعد از لانه گزینی تشخیص بدن.

این هورمون بلافاصله بعد از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم زن افزایش پیدا میکنه. به طور کلی دو نوع آزمایش برای تست بارداری وجود داره. گزینه اول تست بارداری با استفاده از ادرار زن بارداره که تو خونه انجام می شه.

گزینه ی دوم تست بارداری با استفاده از آزمایش خونه که باید تو آزمایشگاه انجام بشه. مزیت روش دوم اینه که می تونه زودتر از تست با ادرار، بارداری رو تشخیص بده ولی معمولا دریافت جواب زمانبره.

یکی از مهمترین مسائل موقع خرید تست های بارداری خونگی، توجه به تاریخ انقضای درج شده روی بستست. در صورتی که تاریخ انقضاء اون گذشته باشه، ممکنه جواب صحیح رو  به شما نشون نده. پس از خرید هم، بسته رو تو محیط‌های گرم و مرطوب قرار ندید. بهترین زمان برای تست بارداری، یک هفته بعد از اولین فقدان قاعدگیه (روزی که باید دوره پریودی شما شروع می شد ولی بدلیل بارداری شروع نشده). راهنمای درج شده روی بسته رو به دقت مطالعه کنین چون هر برند، روش متفاوتی برای تشخیص بارداری داره.

قرص های مولتی ویتامین بارداری

مصرف فولیک اسید و ویتامین D یکی از ضروری ترین مواد مغذی برای رشد جنینه. این دو ماده مغذی در مولتی ویتامین های بارداری، وجود دارن. البته در کنار مصرف مولتی ویتامین ها، داشتن یک رژیم غذایی مناسب هم ضروریه. این مولتی ویتامین‌ها حاوی فولیک اسیده (برای جلوگیری از مشکلات و نقص مغز و نخاع) و آهن (برای افزایش اکسیژن خون مورد نیاز بدن). به طور ایده ال یک ماه قبل از بارداری باید مصرف مکمل ها رو شروع کنید.

در زمان خرید مولتی ویتامین های مادر و بارداری، وجود این چهار ماده مغذی ضروری برای بارداری رو از روی برچسب محصول بررسی کنید:
اسید فولیک: 600 میکروگرم
آهن: 27 میلی گرم
کلسیم: 1000 میلی گرم
ویتامین D دی : 600 IU
وجود این ویتامین ها هم در مکمل های بارداری ضروریه:
ویتامین آ : 770 میکروگرم
سی : 58 میلی گرم
ویتامین ب6 : 1.9 میلی گرم
ب12 : 2.6 میکروگرم

کتابچه های راهنمای بارداری

شما واقعا به یک منبع معتبر در زمینه مادر و بارداری، مراحل اون و راهنمای هفته به هفته بارداری نیاز دارید. این منبع می تونه کتاب های بارداری، سایت های معتبر یا حتی یک مشاور آگاه باشه. شما با دونستن علائم طبیعی و غیرطبیعی در هر دوره می تونید با مراجعه به پزشک از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید.

کرم مرطوب کننده

یک کرم مرطوب کننده برای ماههای اول بارداری می تونه خیلی مفید باشه چون اکثر خانم های باردار از پوست خشکی که دچار خارش شده شکایت دارن. با نرم و مرطوب نگهداشتن پوست خودتون می تونید از ترک های بارداری که ماههای آخر با اون مواجه می شید، جلوگیری کنید.

لوازم بارداری در سه ماهه دوم بارداری

شکم بند بارداری

شکم بندهای کشسان که زیر شکم بسته می شه می تونه برای جلوگیری یا کاهش کمردرد به بانوان باردار کمک کنه. در زمان خرید شکم بند بارداری به قابل تنظیم بودن و مرغوب (ضدحساسیت) بودن الیاف اون توجه کنید و درباره نحوه بستن اون با پزشک مشورت کنید.استفاده از شکم بند در دوران بارداری ، مثل یک نگهدارنده موقت عمل می کنه و از رها شدن بیش از حد عضلات شکم جلوگیری می کنه.

کفش راحتی

کفش های پاشنه بلند شیک تر از کفش های راحتی به نظر می رسن ولی برای دوران بارداری مناسب نیستن. مهمترین مشکل اونها اینه که احتمال افتادن و عواقب ناگواری رو در پی دارن. علاوه بر این، کفش های پاشنه بلند به ستون فقرات فشار وارد می کنن و ممکنه کمردرد بارداری رو بیشتر کنن. بنابراین بهترین راه استفاده از کفش های راحتی در دوران بارداریه. سوتین‌های شیردهی شبیه سوتین های معمولی‌ان با این تفاوت که در سوتین‌های شیردهی با بازکردن دکمه‌های قفلی کاسه‌ها یا کاپ کنار میرن، سوتین شیردهی علاوه بر خوب نگهداشتن سینه ها ، فرم مناسبی هم به سینه های مادر میده. سوتین شیردهی انواع مختلفی داره اما هدف تمام اونها فراهم کردن بیشترین راحتی برای مادره.

لباس زیر بارداری مناسب

گاهی نیازه تا از همون ماه های اول بارداری، به دلیل بزرگتر شدن و حساس شدن سینه ها، به فکر خریدن لباسهای زیر با سایز بزرگتر و راحتتر باشین. بعضی از این لباس‌ها مخصوص دوران بارداری در نظر گرفته شده و در فروشگاه های لوازم‌بارداری به فروش می رسه.

لباس های بارداری و سارافون بارداری

با افزایش وزن جنین و مادر، دیگه لباس های معمولی برای مادرا قابل استفاده نیست. مادرا باید خیلی زود به فکر لباس های راحتی برای خودشون باشن.استفاده از لباس های راحتی و راسته (سارافون ) تو دوران بارداری دارای اهمیت زیادی هستن.

بالش بارداری

با افزایش وزن جنین و مادر، خوابیدن کمی برای مادر و بارداری دشوار می شه. وزن اضافه شده روی ستون فقرات و لگن فشار وارد می کنه. برای خیلی از خانم های باردار اضافه کردن چند بالش یا استفاده از بالش های مخصوص بارداری، کمک زیادی به خواب آسوده میکنه. انواع زیادی از بالش های بارداری وجود داره، اما انتخاب اینکه کدوم برای شما مناسبه ، بسته به انتخاب شما و ویژگی های بالش داره.

  • به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشین که این نوع بالش‌ها بسیار مناسبه و برای استفاده در دوران بارداری و حتی در دوران تغذیه نوزاد با شیر مادر هم می‌تونن مورد استفاده قرار بگیرن. جالبه بدونید که قسمت بالایی این بالش‌ها کمک می‌کنه تا سر مادر نسبت به قسمت‌های دیگه بدن او بالا نگه داشته بشه.
  • شما به عنوان یک زن حامله می‌تونید قسمت آرنج و بازوی خودتونو زیر بخش بالایی این بالش قرار داده و خواب راحتی رو در کنار اون تجربه کنید. بخش وسطی این بالش‌ها جهت پشتیبانی کامل از شکم مادران حامله در طی دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گیره. زنان حامله‌ در روزهای پایانی دوران بارداری هم می‌تونن این بالش‌ها رو بین زانوها قرار داده و به داشتن خواب خوب کمک کنن.
  • در نهایت، به عنوان یک مادر باردار فراموش نکنید که در صورت نیاز، تمیز کردن این نوع بالش‌ها هم کار بسیار آسونیه.

آنتی اسید

سوزش سر معده یکی از عوارض رایج بارداریه که می تونه احساس ناخوشایندی رو در فرد ایجاد کنه. آنتی اسید ها می تونن تا حد زیادی این علائم بارداری رو تسکین بدن. برای این کار از پزشک خود درخواست یک آنتی اسید کنید. هرگز در دوران بارداری داروها رو بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

لوازم بارداری برای سه ماهه سوم بارداری

کرم ضد ترک

با جلو آمدن شکم مادر، کم کم ترک های روی پوست به رنگ های صورتی، قهوه‌ای مایل به قرمز و بنفش درمیان. این ترک ها در اثر کشیده شدن پوست بوجود میان. ترک ها بعد از زایمان کمرنگ تر میشن ولی ممکنه به طور کامل از بین نرن.

در این دوران می تونید از کرم های ضد ترک که قدرت ارتجاعی پوست رو تقویت میکنن، استفاده کنید. برخی از این کرم ها از ترک پوست در نواحی شکم، ران و باسن ؛ با استفاده از ساخت کلاژن و الاستینین جلوگیری می کنن.

قبل از خرید کرم های ضدترک با متخصص زنان مشورت کنید و از کرم های دارای شماره پروانه بهداشتی و نشان استانداره استفاده کنید.به طور کلی اگه پوستتون رو چرب کنید تا نرم تر و منعطف تر باشه، کمتر ترک می خوره و در مقابل اگه پوستتون خشک باشه؛ زودتر ترک میخوره.

پد بهداشتی و وسایل ساک بیمارستان

در سه ماهه آخر بارداری، ترشحات بیشتر می شه و ممکنه مجبور به استفاده از پدهای بهداشتی بشید (اگر مقدار این ترشحات بیش از حده به پزشک مراجعه کنید). از طرفی با فشاری که به مثانه وارد می شه ممکنه در زمان عطسه و سرفه چند قطره ادرار خارج بشه.

بنابراین استفاده از پدهای بهداشتی در این زمینه هم بسیار کاربردی هستن. در سه ماه آخر مادر و بارداری لازمه تا ساک وسایل بیمارستان رو هم آماده کنید و برای خودتون چند بسته پد بهداشتی، چند دست لباس زیر، یک جفت دمپایی راحتی، یک جفت جوراب گرم و شیردوش دستی به همراه داشته باشید.

لوازم بعد از بارداری

شیردوش برقی/دستی

اگه به شما بگیم که به یک شیردوش نیاز دارید، ممکنه تعجب کنید. استفاده از شیردوش حتی اگه قصد داشته باشید خودتون به بچه شیر بدهید یک ایده عالیه. با استفاده از یک شیردوش و نگهداری شیر مادر در کیسه ها یا بطری های مخصوص، می تونید با وجود دور بودن از کودک خود، اون رو با شیر خودتون تغذیه کنید.

اگه شاغل هستید می تونید ساعاتی که منزل نیستید به کودک خود شیر مادر بدید.با استفاده از شیردوش به سایر اعضای خانواده این شانسو می‌دید که به نوزاد شیر بدن. علاوه بر این درد سینه های مادر هم کاهش پیدا میکنه و می‌تونه زمانی رو برای استراحت در نظر بگیره.

محافظ سینه

در صورتی که سینه های مادر ترک خورده و زخمی باشه، استفاده از یک محافظ سینه برای شیردهی ایده جالبی بنظر می رسه. استفاده از این نوع محافظ ها در زمان شیردهی از انتقال بیماری از دهان نوزاد به نوک سینه و بالعکس جلوگیری میکنه (به عنوان مثال بیماری برفک دهان نوزاد) و از سطح و نوک سینه در دوران شیردهی محافظت میکنه.

در صورتی که نوک سینه به طور نامناسبی در دهان نوزاد قرار داده بشه یا پستان به طور نامناسبی از دهان نوزاد خارج بشه، منجر به زخم شدن نوک سینه میشه. این نوع محافظ در این زمان به کمک شما میاد. برای شستن سینه ها هم استفاده از آب کافیه بنابراین از شستن بیش از حد اون با مواد شیمیایی خودداری کنید.

پد سینه

این پدها به‌ویژه برای مادران شاغل و برای استفاده در مهمانی ها مناسبه. با قرار گرفتن این پدها روی سینه ، در اثر ترشح زیاد شیر، لباس های مادر کثیف نمی‌شه. برخی از این پدها یکبار مصرف و برخی هم قابل شستشو هستن.

بالش شیردهی

با بالا بردن سر نوزاد به میزان لازم و قرار دادن مادر در وضعیت ارگونومیک، شرایطی راحت و آرام برای نوزاد و مادر به‌وجود میاد .جلوگیری از خم شدن مادر در هنگام شیردهی و قرار گرفتن در حالت های مشکل بارداری از خصوصیات این بالش هاست.

کلام آخر

دوران بارداری یه دوره حساس و مهم در زندگی مادر و نوزاده. در صورت عدم رسیدگی و مراقبت های لازم ممکنه عواقب جبران ناپذیری رو برای مادر و بارداری به دنبال داشته باشه . تو این نوشته وسایل موردنیاز برای بارداری رو به شما معرفی کردیم تا دوران بارداری خوب و راحتی رو تجربه کنید.

اگه میخوای پوست خوبی تو دوران بارداری داشته باشی این مقاله رو از دست نده: بهترین روتین پوستی در دوران بارداری

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 36 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 36 نتیجه