بی سی ای ای

بی سی ای ای

بی سی ای ای (BCAA) یا اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار، برای تقویت رشد و عملکرد ماهیچه بدنسازا و ورزشکارا خیلی محبوب هستن. مکمل BCAA  معمولا برای افزایش رشد عضلات و افزایش عملکرد ورزشی مصرف می شه. همچنین ممکنه به کاهش وزن و کاهش خستگی بعد از ورزش کمک کنه. تحقیقات نشون می ده که این مکمل ممکنه مزایای سلامتی دیگه ای هم داشته باشه.

۲۰ آمینو اسید مختلف هزاران پروتئین مختلف در بدن انسان تشکیل میدن. ۹ مورد از این ۲۰ اسید آمینه ضروری محسوب میشن. یعنی بدن نمیتونه اونا رو بسازه و باید از رژیم غذایی دریافت بشن.

BCAA اسیدهای آمینه ضروری هستن. سه اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار عبارتند از لوسین، ایزولوسین و والین. اصطلاح زنجیره ای شاخه دار به ساختار شیمیایی اونا اشاره داره.

عملکرد مکمل بی سی ای ای (BCAA)

بدن از اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین استفاده می کنه. بلوک های سازنده هر سلول، بافت و اندامه. اسیدهای آمینه و پروتئین ها هم نقش مهمی در متابولیسم دارن.

۲۰ آمینو اسید وجود داره که ۹ اسید آمینه ضروریه. بدن نمی تونه اسیدهای آمینه ضروری بسازد. باید از رژیم غذایی دریافت کند.

BCAA بخش بزرگی از کل اسید آمینه بدن رو تشکیل میده.

مجموعا ۳۵ تا ۴۰ درصد از کل آمینو اسیدهای ضروری موجود در بدن شما و ۱۴ تا ۱۸ درصد از آنهایی رو که در عضلات شما یافت می شود، نشان میده.

برخلاف اکثر اسیدهای آمینه دیگر، BCAA بیشتر درون ماهیچه تجزیه می شه تا کبد. به همین دلیل، تصور می شه تو تولید انرژی در حین ورزش نقش دارن.

دوز مصرفی BCAA

اگه می خواید مصرف مکمل آمینو اسیدهای زنجیره ای رو شروع کنید باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنین تا تصمیم بگیرین که آیا برای شما مناسبه و چقدر باید مصرف کنین.

علاوه بر این، هیچ الزامات روزانه توصیه شده رسمی برای بی سی ای ای وجود نداره. هرچند مطالعات مقادیر متفاوتی رو پیشنهاد کردن.

با این حال، افرادی که غذاهای غنی از پروتئین کافی رو در رژیم غذایی خود قرار میدن به احتمال زیاد نیازی به مکمل ندارن.

بهترین زمان برای مصرف مکمل BCAA قبل یا بعد از تمرینه. بسیاری از افرادی که سعی در افزایش عضله دارن اون رو صبح و قبل از خواب مصرف می کنن.

اما شما باید دستورالعمل های سازنده رو دنبال کنین و از حداکثر دوز ذکر شده تجاوز نکنین.

هیچ دوز رسمی توصیه شده برای بی سی ای ای وجود نداره. از اونجا که رژیم غذایی کافی در غذاهای غنی از پروتئین ممکنه تنها چیزی باشه که شما نیاز دارید، باید قبل از مصرف مکمل با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنین.

اگه میخوای بهترین مکمل های بدنسازی رو بشناسی این مقاله رو حتما بخون: بهترین مکمل های بدنسازی و کاربرد آنها

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 22 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 22 نتیجه