سی ال ای

سی ال ای

مکمل سی ال ای چیه ؟

سی ال ای یا CLA یا لینولئیک اسید کونژوگه (سی ال ای) یکی از ایزومرهای لینولئیک اسیده . یعنی این مکمل تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر وظایف مواد غذایی داره.  CLA یکی از اسیدهای چرب آزاده که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود داره و توسط بدن تولید نمی‌شه. بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین بشه. سی ال ای یکی از پرمصرف‌ترین مکمل‌ها در برنامه غذایی بدنسازیه.

CLA برای اولین بار در سال 1978 توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل های CLA هست . این مکمل از روغن کافشه تهیه می‌شه و منبع مناسبی از لینولئیک اسیده. این محصول اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری روی اون انجام گرفته .

مزایای CLA‌ ( سی ال ای )

اصلی ترین مزیت سی ال ای تغییر ترکیب بندی بدن با کاهش چربی بدن و نگهداری حجم ماهیچست. بنابراین یکی از مکمل‌های پرکاربرد در دوره چربی سوزی و عضله‌سازیه. اسید لینولئیک کونژوگه چربی بدن رو در افرادی که ورزش می‌کنند کاهش میده.

CLA این کار رو به چهار طریق انجام میده:

  • کاهش میزان چربی ذخیره شده بعد از غذا خوردن
  • افزایش تجزیه چربی سلول های چربی
  • افزایش میزان متابولیسم چربی
  • کاهش تعداد سلول های چربی بدن

حالا به خوبی متوجه شدید که مکمل سی ال ای چیه ؟ و چه کاربردی داره ؟ این یکی از دلایل اصلی برای خرید CLA هست. چون یکی از محصولات چربی سوز بدون کافئینه. این محصول مثل محصولات کافئین دار عمل نمی‌کنه. پس خیلی از افراد از این محصول برای سوزوندن چربی‌ها و رسیدن سریع به نتایج استفاده می‌کنن.

نتایج مطالعات انجام شده در مورد مزایای مصرف CLA

بیشتر از 600 مطالعه روی CLA ها در طی 25 سال اخیر انجام شده و ذکر همه اونا امکان پذیر نیست، بنابراین در این‌جا به چند مورد از اونا اشاره می‌کنیم.

کاهش چربی بدن با مصرف مکمل سی ال ای

موسسه: مجله تحقیقات پزشکی بین‌المللی

توضیح: افراد داوطلب سی ال ای یا نمونه دارونمایی رو به مدت 3 ماه دریافت کردند. از اونا خواسته شده که هیچ تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی خود در این مدت اعمال نکنند.

نتایج: گروهی که از CLA استفاده کرده بودند به میزان قابل توجهی و در حدود 17 الی 21.3 درصد کاهش چربی داشتند. وزن اونا هم کاهش پیدا کرده بود (از 69.6 به 68.9 کیلوگرم).

لینولئیک اسید کونژوگه (CLA) بافت چربی شکمی در مردان چاق میانسال دارای علایم سندرم متابولیک رو کاهش می‌دهد: آزمایش کنترل تصادفی.

موسسه: مجله بین‌المللی چاقی

توضیح: افراد داوطلب CLA یا نمونه دارونمایی رو به مدت 4 هفته دریافت کردن  و تغییری رو در شیوه زندگی و رژیم غذای خود اعمال نکردن .

نتایج: گروهی که از CLA استفاده کرده بودند قطر کمر خود رو کاهش داده بودند و این کاهش در حدود یک اینچ بود.

استفاده از لینولئیک اسید به مدت یکسال حجم چربی بدن رو در افراد سالم دارای اضافه وزن کاهش می‌دهد.

موسسه: موسسه آمریکایی تغذیه بالینی

توضیح: افراد چاق CLA و گروه دیگری نمونه دارونمایی رو روزانه به مدت 1 سال استفاده کردند.

نتایج: میانگین چربی بدن در گروهی که از CLA استفاده کرده بودند 6.9 تا 8.7 درصد کمتر از افرادی بود که از نمونه بی‌تاثیر استفاده کرده بودند. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA حجم چربی بدن در افراد دارای اضافه وزن رو کاهش می‌دهد.

استفاده از مکمل لینولئیک اسید کونژوگه به مدت 24 ماه نتایج مناسبی داشت. این مکمل حجم چربی بدن رو در افراد دارای اضافه وزن کاهش می‌ده.

موسسه: مجله تغذیه

توضیح: در ادامه دوره استفاده یک ساله از مکمل این مطالعه انجام گرفت. افراد دارای اضافه وزن روزانه CLA دریافت کردند.

نتایج: افرادی که در سال اول مطالعه چربی از دست داده بودند، سال دوم رو هم بدون چربی ادامه دادند . گروهی که در سال اول از نمونه دارونما استفاده می‌کردند از CLA استفاده کردند و چربی قابل توجهی رو از دست دادند. میزان لپتین در طول دوره بیش از 20 درصد کاهش یافت. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA به مدت 24 ماه عواقبی در پی نداشت.

تاثیر مکمل های لینولئیک اسید کونژوگه یا سی الی ای در طی تمرینات مقاومتی

یکی از تحقیقات انجام شده به تاثیر مصرف مکمل CLA بر روی بدن و عضله‌سازی در طی تمرینات مقاومتی پرداخته. در ادامه نتایج تحقیقات رو میبینیم:

موسسه: کالج آمریکایی پزشکی ورزشی (2006)

توضیح: زنان و مردان سالم در CLA یا نمونه دارونمای اون رو در ورزش‌های مقاومتی به مدت 7 هفته استفاده کردند. اندازه‌گیری‌ها قبل و بعد از اتمام مطالعه شامل وزن بدن، درصد چربی بدن، حجم چربی بدن و ضخامت ماهیچه‌ها بود.

نتایج: بعد از 7 هفته، گروهی که از مکمل CLA استفاده کرده بودند دارای افزایش حجم ماهیچه و کاهش چربی بودند. علاوه بر این،  RMR هم در گروهی که از CLA استفاده کرده بودند ثابت بود. ولی RMR در گروهی که از نمونه دارونما استفاده کرده بودند کاهش یافته بود.

نقش لینولئیک اسید کونژوگه در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن در تعطیلات

این مطالعه به برسی تاثیر مصرف این مکمل در کاهش چربی بدن و جلوگیری از افزایش وزن در دوران بعد از تمرین و دوران استراحت می‌پردازه.

موسسه: مجله بین المللی چاقی (2006)

توضیح: 40 زن و مرد سالم و دارای اضافه وزن در سنین 18-44 سال با شاخص حجمی 25-30 کیلوگرم بر متر مربع از CLA یا نمونه دارونمای اون به مدت 6 ماه استفاده کردن . وزن بدن به صورت ماهانه قبل از فصل تعطیلات (آگوست ـ دسامبر)، فصل تعطیلات (نوامبرـ دسامبر) و بعد از تعطیلات (ژانویه ـ مارس) اندازه‌گیری شد.

نتایج: در مقایسه با گروهی که از مکمل سی ال ای استفاده کرده بودند، گروهی که از دارونما استفاده کرده بودند در طی فصل تعطیلات افزایش وزن قابل توجهی داشتند. در گروه دارونما، تغییر وزن در تعطیلات بیشتر از دوره پیش از تعطیلات بود. تغییر در ترکیب‌بندی بدن در طی دوره شش ماهه در استفاده از CLA بسیار خوب بود. همچنین چربی بدن به طور قابل توجهی کاهش یافته بود.

CLA ابتدا در دهه 90 به عنوان مکمل ارائه شد. اما از فروش خوبی برخوردار نبود. این مطالعات نشانگر تفکر فعلی در مورد CLA مسه. و به افراد کمک می کنه تا به دلیل محبوبیت اون پی ببرند.

محصولات CLA و میزان مصرف سی ال ای

حالا که با سی ال ای آشنا شدید بیاید در مورد نحوه مصرف و انواع سی ال ای اطلاعات بیشتری کسب کنیم. CLA‌ در دو حالت مستقل و محصولات فرمولی ارائه می‌شه. اگرچه برند تونالین مشهوره اما تمام محصولات CLA رو این تولید کننده تامین نمی‌کنه. کلارینول هم یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکنندست. ولی این محصول منبع طبیعی محصول رو ذکر نکرده. محصولات دیگه CLA حاصل از روغن کافشه هستن. در برخی موارد، منبع روی برچسب هم ذکر نشده. بنابراین زمانی که تصمیم به خرید گرفتید، مطالعه برچسب ضروریه . سعی کنید از نمونه‌های مشهور اون خریداری کنید.

بهتره قبل از خرید تحقیقاتی روی دو برند مشهور انجام دهید تا انتخاب درستی داشته باشید. در میان محصولات فرمولی، CLA معمولا بخشی از چربی‌های سالمه که برای چربی سوزی به کار برده می‌شن. مجموعه‌ای از محصولات وجود دارن که بر این اساس ساخته شدن. اما در مورد عملکرد اونا اطلاعاتی موجود نیست. خیلی از افراد از CLA به منظور خودداری از کافئین استفاده می‌کنن.

CLA معمولا به صورت کپسول‌های ژله‌ای عرضه می‌شه. این مکمل تو محصولات فرمولی به صورت پودر به‌کار رفته. میزان مصرف اون 1-2 تا سه بار در روزه. قدرتش هم از 1000 میلی‌گرم تا 1300 میلی‌گرم تو هر کپسول ژله‌ای متغیره. طبق معمول، مطالعه بر چسب ضروری بوده و پیروی از دستورالعمل موجود توصیه می‌شه. سعی کردیم تو این نوشته با مکمل سی ال ای بیشتر آشناتون کنیم و اطلاعات تکمیلی بیشتری در مورد مزایای سی ال ای بهتون بدیم.

اگه میخوای بهترین مکمل های بدنسازی رو بشناسی این مقاله رو حتما بخون: بهترین مکمل های بدنسازی و کاربرد آنها

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 3 نتیجه