انرژی زا

انرژی زا

کاهش سطح انرژی بدن، توانایی انجام فعالیت‌های مورد علاقه رو از ما می‌گیره. استفاده از مکمل‌ها و قرص انرژی زا برای رفع خستگی به ما کمک می‌کنه انرژی بدن خودمون رو حفظ کنیم.

مکمل انرژی زا برای چیه؟

عوامل زیادی وجود داره که باعث خستگی زود هنگام ما در زمان انجام فعالیت‌های مختلف می‌شه. کم خونی، سندروم خستگی مزمن، آپنه تنفسی در خواب، کم کاری تیروئید، افسردگی، دیابت، کمبودهای شدید تغذیه‌ای و… همگی جزو مواردی هستن که انرژی بدن رو به شدت کاهش می‌دن. خوشبختانه راه‌هایی وجود داره که با اون بتونیم توان بدنمون رو برای انجام فعالیت‌های روزانه افزایش بدیم.

استفاده از مکمل‌های انرژی برای رفع خستگی یکی از بهترین راه‌های موجوده، چون کمبودهای بدن ما رو جبران کرده و با تأمین املاح، ویتامین‌ها و ترکیبات انرژی بخش، به افزایش سطح انرژی خون کمک زیادی می‌کنه. این مکمل‌ها برای ورزشکارای حرفه‌ای و افرادی که از خستگی مزمن رنج می‌برن، خیلی کاربردیه. انواع مکمل و قرص برای رفع خستگی تو داروخونه اینترنتی داروکت برای خرید آسان فراهم شده.

املاح و ویتامین‌های انرژی زا و رفع کننده خستگی

انواع مکمل‌های انرژی‌زا  از جمله انرژی درینک، قرص جوشان و قرص ویتامین برای رفع خستگی، در ترکیبات خود ویتامین‌ها و املاحی دارن که سطح انرژی بدن رو به طور طبیعی بالا می‌برن. برخی از این ریزمغذی‌های مؤثر در افزایش انرژی شامل موارد زیر هستن:

آهن

این عنصر اصلی‌ترین عامل اکسیژن رسانی در خونه. کمبود آهن باعث می‌شه سلول‌های مغز، ماهیچه و… کمتر تغذیه شده و سریع‌تر خسته بشن. از این رو، آهن یکی از ترکیبات اصلی در انواع قرص ویتامین برای رفع خستگی محسوب می‌شه.

زینک

روی یا زینک در بیش از 150 واکنش بدن شرکت داره. بیشتر این واکنش‌ها مربوط به تولید انرژی از مواد غذاییه. بنابراین حضور زینک بدن رو به تولید انرژی بیشتر تحریک می‌کنه.

منیزیم

منیزیم برای فعالیت سالم سلول‌های ماهیچه و مغز بسیار ضروریه. انقباضات صحیح عضلات در ورزشکاران حرفه‌ای به میزان منیزیم کافی در خون وابستهه.

انواع ویتامین B

ویتامین‌های B6 و B12 در تولید پروتئین گلوبین و گلبول‌های قرمز بیشتر در خون نقش دارن. هرچه این دو ماده در خون بیشتر باشن، خونرسانی بیشتر و بهتر به سلول‌ها انجام می‌شه. ویتامین B3 و B5 هم آنتی اکسیدان های قوی هستن که جلوی استرس اکسیداتیو و خستگی زودرس رو می‌گیرن.

فولیک اسید (ویتامین B9)

کمبود این ویتامین باعث بروز کم خونی می‌شه، چون در فرآیند تولید هموگلوبین سالم در خون نقش اساسی داره. مکمل انرژی زا حاوی آهن و فولیک اسید برای افراد دچار خستگی مزمن بسیار مفید و مؤثره.

ویتامین C

این ویتامین یک آنتی اکسیدان قویه که وظیفه‌ی مهار اثر مخرب رادیکال‌های آزاد رو بر عهده داره. ویتامین C باعث تحریک تولید انرژی بیشتر در بدن شده و باعث تقویت سلول‌های بافت عضلانی و کاهش درد عضلات می‌شه. به همین دلیل هم در بیشتر مکمل‌های انرژی مثل انرژی درینک این ویتامین حضور داره.

علاوه بر این‌ها، ترکیبات دیگری هم هستن که برای تولید سریع انرژی در بدن کاربرد دارن و در مکمل‌های انرژی و رفع خستگی هم استفاده می‌شن:

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها سرشار از انرژی‌های ساده و قابل دسترس هستن. به همین دلیل هم بدن برای دسترسی سریع به انرژی ابتدا به سراغ اونا می‌رود. این ترکیبات برای ورزشکارانی که خیلی سریع به انرژی زیاد نیاز دارند بسیار کاربردیه.

کافئین، ترکیب پرکاربرد در انواع قرص انرژی زا

این ماده‌ی مشهور که به وفور در قهوه یافت می‌شه با افزایش گردش خون و فعالیت قلب، خونرسانی به بافت‌های مهم بدن رو افزایش می‌ده. به طور مثال در هنگام ورزش هر چه جریان خون به سمت سلول‌های بافت عضلانی بیشتر باشه، انرژی بیشتری در اختیار اونا قرار می‌گیره.

ال آرژنین و ال کارنیتین

دو آمینو اسید مهم برای بدن هستن که در واکنش‌های تولید انرژی در بدن نقش اساسی دارن. به همین خاطر هم مصرف این دو آمینو اسید برای ورزشکاران حرفه‌ای ضروریه.

انواع مکمل انرژی زا برای رفع خستگی

انواع مکمل‌ با اشکال دارویی مختلفی در بازار موجودن. بسیاری از ما با نوشیدنی‌های انرژی زا یا انرژی درینک‌ها آشناییم، چون در سوپرمارکت‌ها هم قابل دسترس هستن. علاوه بر این‌ها، قرص ویتامین و قرص جوشان برای رفع خستگی هم انواع دیگری از این مکمل‌ها هستن که ما می‌تونیم برای افزایش سطح انرژی بدن و کارآیی بهتر مغز و ماهیچه‌هایمون از اونا استفاده کنیم.

بهترین قرص انرژی زا برای بدنسازی و ورزش

بدنسازی یکی از ورزش‌هاییه که بدن رو خیلی زود خسته و کم انرژی می‌کنه. همیشه می‌بینیم که بدنسازان حرفه‌ای برای کاهش درد عضلات و افزایش انرژی برای تمرین بیشتر از ترفندهای خاصی استفاده می‌کنن. مصرف برخی مکمل‌ها مثل قرص انرژی زا حاوی ال آرژنین، کافئین و ویتامین C می‌تونه عملکرد ورزشی رو بهبود بده.

بسیاری از افراد به دنبال بهترین قرص انرژی زا برای فوتبال یا بهترین قرص انرژی زا برای دویدن هستن و تصور می‌کنن برای هر کدوم از این فعالیت‌ها، مکمل‌ متفاوتی تولید شده . برخلاف این تصور، باید بگیم که فرقی نمی‌کنه چه ورزشی انجام می‌دید؛ در هر صورت باید ماهیچه‌هایتان رو تقویت کنین. بنابراین هر قرص انرژی زا یا مکملی که نیاز ماهیچه‌ها رو برطرف کرده و باعث افزایش انرژی بشه، براتون مفید خواهد بود.

قرص جوشان برای رفع خستگی و انرژی زا

سندروم خستگی مزمن، بیماری‌ایه که باعث می‌شه افراد حتی برای انجام کارهای روزانه‌ی خود هم انرژی کم بیارند. این سندروم نه تنها خستگی ذهنی بلکه خستگی جسمی (دردهای عضلانی و مفصلی) زیادی رو به همراه خود داره. افرادی که دچار این سندروم هستن، باید ابتدا کمبودهای تغذیه‌ای اصلی بدن خود رو بررسی کنن و سپس به سراغ خرید قرص انرژی زا برای رفع خستگی برن. قرص جوشان نوع دیگری از مکمل انرژی زاست که معمولاً عوارض گوارشی کمتری داره و برای افراد با سیستم گوارشی حساس انتخاب بهتریه.

داروی گیاهی انرژی زا قوی

برخی از مکمل‌های انرژی زا از عصاره‌های گیاهی قوی تشکیل شده‌ان که قرن‌هاست به عنوان انرژی زا استفاده می‌شن. عصاره گیاه جینسینگ کره‌ای، رویال ژلی، عصاره گوانارا و عصاره‌ی جینکوبیلوبا جزو مشهورترین ترکیبات گیاهی انرژی زا هستن. از این عصاره‌ها، انواعی از داروی گیاهی انرژی زا تولید شده که شما می‌تونید با توجه به سازگاری‌های بدن خود از اونا بهره ببرین.

احتیاط در مصرف قرص ویتامین برای رفع خستگی

مکمل های انرژی زا با وجود کاربردی بودن ممکنه در صورت مصرف نادرست دردسرساز شوند. بنابراین باید در مصرف قرص رفع خستگی، انرژی درینک، پودر انرژی زا یا قرص جوشان انرژی زا احتیاط کنین. مصرف این محصولات برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شه. همچنین مصرف طولانی مدت و بی رویه مکمل انرژی زا ممکنه به ارگان‌های مهم بدن از جمله قلب، کبد، کلیه و سیستم گوارش آسیب برسونه.

عوارض قرص انرژی زا و شادی آور

همانطور که گفتیم، مصرف بی رویه قرص انرژی زا و شادی آور یا قرص جوشان برای رفع خستگی، مشکلاتی برای بدن ایجاد می‌کنه. مصرف بی رویه ترکیبات موجود در این محصولات ممکنه باعث ایجاد بی نظمی در ضربان قلب، رسوب برخی مواد در کلیه‌ها و اختلال در عملکرد اونا و افزایش سموم در کبد شوند. از این رو بهتره با مشورت پزشک یا داروساز این مکمل‌ها رو مصرف کنین.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

مشاهده همه 15 نتیجه

نمایش فیلترها

مشاهده همه 15 نتیجه