مکمل غذایی و دارویی

مکمل غذایی و دارویی

مکمل غذایی و دارویی

افراد زیادی هستن که به انواع بیماری‌ها و مشکلات ناشی از کمبود ویتامین و موادمعدنی دچارند یا در سنی قرار دارن که باید مکمل مصرف کنن. چاره‌ کار چیست؟ آیا آنها می‌تونن با مصرف غذای بیشتر به این مواد مغذی دست پیدا کنن؟ پاسخ منفیه. اولاً افزایش دریافت مواد غذایی باعث افزایش دریافت کالری می‌شه. ثانیاً مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در غذا به آسانی و به سرعت در دسترس بدن قرار نمی‌گیرن. اینجاست که مکمل‌های غذایی به کمک میان. دو گروه اصلی مکمل غذایی و دارویی وجود داره که هر کدام مزایا و معایب خود را دارن.

مکمل غذایی چیست؟

مکمل غذایی مکملیه که حاوی میزان بالایی از ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مواد دارای اثرات تغذیه‌ای یا فیزیولوژیکی مفیده، عموما به منظور تکمیل رژیم‌غذایی و دستیابی به سطح مفیدی از این مواد مورد استفاده قرار می‌گیره. این مکمل‌ها در درمان یا پیشگیری از بیماری‌ها بسیار موثر هستن. با این حال یک مکمل خاص برای همه‌ افراد مناسب نیست و مصرف بیش از حد ویتامین و مواد معدنی نیز می‌تونه مشکل‌ساز باشه. مکمل‌های غذایی در اَشکال مختلف مانند کپسول، قرص،پودر، عصاره و… در بازار عرضه می‌شن و برای دریافت آنها نیازی به نسخه‌ پزشک نیست (که این موضوع یک تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی است).

مکمل دارویی چیست؟

از نظر محتویات، مکمل‌های دارویی هم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنیه و از آنها نیز برای درمان بیماری‌ها و جلوگیری از مشکلات استفاده می‌شه. با این حال فرق آن با مکمل غذایی در دوز محتویات است و برای موقعیت‌های بحرانی‌تر استفاده می‌شه. از این رو آنها را می‌توان نوعی دارو دانست.

تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی

تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی بیشتر در شدت اثره. در مکمل‌های دارویی دوز محتویات بیشتر و در نتیجه اثربخشی آنها نیز سریع‌تره و برای خریدشون هم به نسخه‌ پزشک نیاز دارید. همین تفاوت باعث شده سختگیری‌ها در تولید و عرضه‌ مکمل‌های دارویی بیشتر باشه و در روند تولید آنها کارآزمایی‌های بالینی انجام بشه. همه‌ مکمل‌های دارویی باید پیش از ورود به بازار مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرن.

در تفاوت این دو مکمل «باید توجه داشته باشید که مکمل‌های دارویی برای یک فرد عادی، اثر سلامتی بخش ندارن و در شرایط عادی غیرایمن هستن مگر اینکه نیاز فرد به آنها توسط پزشک تشخیص داده بشه. اما مکمل‌های غذایی اینطور نیستن و بسیاری از افراد آنها را به صورت بدون نسخه تهیه و در کنار رژیم غذایی خود استفاده می‌کنن تا از امراض مختلف جلوگیری کنن.» مثلاً افراد بالای 50سال، به صورت روزانه برخی از مکمل‌های غذایی مانند کلسیم، ویتامین دی، ویتامین B6 و B12 را مصرف می‌کنن تا مشکلات فعلی‌شان را درمان کنند یا از بروز برخی مشکلات نظیر پوکی استخوان، کم خونی یا فشار خون جلوگیری کنن.

عوارض و فواید مکمل‌ها

با وجود تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی، هردو می‌تونن فواید زیادی برای افرادی داشته باشن که واقعاً به آنها نیاز دارن. به عنوان مثال بیشتر ایرانی‌ها به ویژه زنان، ویتامین دی کافی دریافت نمی‌کنن و کمبود آن می‌تونه مشکلات بزرگی نظیر سردردهای شدید، تعریق فراوان، افسردگی و… را به وجود آورد. از این رو دریافت مکمل‌های این ویتامین می‌تونه بسیار مفید باشه. گاهی که مشکل فرد جزئی باشه، می‌توان آن را با مکمل‌های غذایی برطرف کرد اما در صورت مشکلات عمیق‌تر که در آزمایشات نشان داده شده و نگران‌کننده باشه، پزشک مکمل دارویی تجویز می‌کنه.

با این حال استفاده‌ بیش از حد از این مکمل‌ها (به ویژه مصرف خودسرانه‌ مکمل دارویی) می‌تونه بسیار مشکل ساز باشه. درسته که ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ می‌تونن مفید باشن اما موضوعی به نام اوردوز یا مسمومیت نیز وجود داره. به عنوان مثال همان ویتامین دی که در بالا گفته شد، اگر به میزان بیش از حد مصرف بشه، فرد را دچار  مسمومیت با ویتامین دی می‌کنه که عوارضی مانند حالت تهوع، خستگی و تکرر ادرار داره.

شیوه مصرف مکمل‌های مختلف

تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی در محتویات آنهاست، اما از نظر شکل با هم تفاوتی ندارن. همانطور که گفته شد مکمل‌ها می‌تونن در اَشکال مختلفی مانند قرص، کپسول، شربت، عصاره و… ارائه بشن که در این بین، شکل شربت برای کودکان و شکل قرص و کپسولی در بین بزرگسالان محبوب‌تره. با این حال نکاتی را باید در مورد مصرف آنها رعایت کنید که به شرح زیرند:

  • به هیچ عنوان مکمل‌ها را با داروها مصرف نکنید. درسته که آنها ویتامین و مواد معدنی هستن اما ممکنه با برخی از داروها تداخل دارویی داشته باشن و مانع از اثرگذاری آنها ‌بشن.
  • مکمل‌ها را به صورت همزمان مصرف نکنید. برخی از مکمل‌ها مانع از جذب مکمل‌های دیگر می‌شن در نتیجه بهتره با هم مصرف نشن.
  • مصرف مکمل‌ها نباید طولانی مدت باشه مگر اینکه پزشک تشخیص بده. دوره‌ پیشنهادی بین 20 تا 30 روزه.

بهترین مکمل‌ دارویی و غذایی

مکمل‌های غذایی و دارویی زیادی وجود دارن و اینکه بخوایم بگیم بهترین مکمل‌ها کدام‌ها هستن منطقی نیست. بسته به فرد یک مکمل می‌تونه مفید و یک مکمل ممکنه مضر باشه. با این حال برخی از مکمل‌ها هستن که از سایرین معروف‌ترند و بیشتر استفاده می‌شن. برای مثال قرص جوشان یک مکمل غذایی ویتامین سیه که افراد زیادی آن را استفاده می‌کنن. مکمل کلسیم، برای بیشتر افراد بالای 50سال برای درمان یا پیشگیری از پوکی استخوان استفاده می‌شه. قرص آهن مکمل دیگه‌ایه که مصرف آن به زنان جوان توصیه می‌شه.

با این حال شرکت‌های مختلفی که به تولید این مکمل‌ها می‌پردازن در سطوح کیفی متفاوتی کار می‌کنند و بعضی برندها بهتر از دیگران هستن و شما می‌تونید از طریق مشورت با دکتر یا کارشناسان داروخانه، بهترین مکمل را خریداری کنید.

سخن پایانی

مهمترین تفاوت مکمل دارویی و مکمل غذایی تفاوت در نوع و شدت اثربخشی آن‌هاست که باعث شده نظارت‌ها بر تولید مکمل دارویی بیشتر باشه و برای موارد اورژانسی‌تری تجویز بشن. باید توجه داشته باشید که مکمل‌ها به هیچ عنوان جایگزین مواد غذایی نیستن و نباید از مصرف مواد غذایی مفید غافل شد. همانطور که از نام این محصولات پیداست، مکمل‌ها – چه دارویی و چه غذایی- فقط مکمل تغذیه شما هستن.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 1279 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 1279 نتیجه