کاهش وزن

کاهش وزن

مکمل های کاهش وزن ، مزایا، معایب؟

راه حل های زیادی برای کاهش وزن وجود داره. یکی از اونا استفاده از مکمل هاست که در انواع مختلف توی بازار موجود هستن . ادعا میشه این مکمل‌ها خیلی میتونن به کم کردن وزن کمک کنن یا حداقل همراه با روش های دیگه اونو آسون تر می کنن. این مکمل ها با توجه به ماده سازنده، از طریق یک یا چند مکانیزم زیر عمل می کنن:

  • کاهش اشتها
  • کاهش جذب مواد مغذی
  • افزایش چربی سوزی

انواع مکمل های کاهش وزن

عصاره گارسینیا کامبوجیا

این میوه کوچیک و سبز رنگ شبیه کدو تنبله. پوست میوه حاوی اسید هیدروکسی سیتریک (HCA)ه که ماده فعال گارسینیا کامبوجیاه و به عنوان مکمل کم کردن وزن به بازار عرضه می شه. مطالعات نشان می دهد این ماده می تونه آنزیم تولید کننده چربی رو در بدن مهار و سطح سروتونین رو افزایش بده و به طور بالقوه به کاهش اشتها کمک کنه.

هیدروکسی کات

در حال حاضر یکی از محبوب ترین مکمل های لاغری در جهانه. حاوی چندین ماده از جمله کافئین و چند عصاره گیاهیه که گفته می شه به کم کردن وزن کمک می کنن. هیدروکسی کات باعث کاهش 9.5 کیلوگرم وزن توی یک دوره 3 ماهه میشه. اگه به کافئین حساس هستین ممکنه اضطراب، عصبانیت، لرزش، تهوع، اسهال و تحریک پذیری رو پس از مصرف تجربه کنین.

کافئین

یکی از مکمل های کاهش وزن کافئینه. کافئین به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و شکلات تلخ پیدا میشه. این ماده به بسیاری از غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده افزوده میشه. مطالعات نشون داده که کافئین می تونه متابولیسم و چربی سوزی رو افزایش و باعث کاهش وزن بشه. در بعضی افراد مقادیر زیاد کافئین می تونه باعث اضطراب، بی خوابی، عصبانیت، تحریک پذیری، تهوع، اسهال و سایر علائم بشه. کافئین همچنین اعتیادآوره و می تونه کیفیت خواب رو کاهش بده. نیازی به مصرف مکمل کافئین نیست. بهترین منابع قهوه و چای سبز با کیفیته که دارای آنتی اکسیدان هم هستن.

ارلیستات

این قرص کاهش وزن با جلوگیری از تجزیه چربی در روده، باعث دریافت کالری کمتری از چربی میشه. اورلیستات میتونه کاهش وزن رو تا 2.7 کیلوگرم افزایش بده. این دارو عوارض گوارشی زیادی داره. از جمله مدفوع شل، چرب، نفخ، مدفوع مکرر که کنترل اون ممکنه دشوار باشه.

همچنین موجب کمبود ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A ، D ، E و K میشه. هنگام مصرف اورلیستات از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید تا عوارض جانبی به حداقل برسه. ارلیستات به دلیل عوارض جانبی ناخوشایند توصیه نمی شه.

کتون رز بری

کتون رزبری ماده ایه که در این میوه یافت می شه و عامل بوی متمایز اونه. نسخه مصنوعی اون به عنوان مکمل کاهش وزن استفاده می شه. کتون رزبری تجزیه چربی و سطح هورمون آدیپونکتین رو افزایش میده. تصور می شه این موضوع با کاهش وزن ارتباط داره. هیچ مطالعه ای در مورد کتون رزبری در انسان وجود نداره. اما یک مطالعه روی موش با استفاده از دوزهای زیاد نشان داده که موجب کاهش وزن میشه.

عصاره دانه قهوه سبز

دانه های قهوه سبز حاوی دو ماده کافئین و اسید کلروژنیک هستن که احتمالا به کاهش وزن کمک می کنن. کافئین چربی سوزی رو افزایش و اسید کلروژنیک به تجزیه کربوهیدرات ها در روده کمک می کنه. عصاره دانه قهوه سبز می تونه به کاهش وزن افراد کمک کنه. عصاره دانه قهوه سبز به کاهش سطح قند خون و کاهش فشار خون کمک میکنه. همچنین دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدانه.

عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک ماده محبوب در بسیاری از مکمل های کاهش وزنه. مطالعات متعددی نشان داده آنتی اکسیدان اصلی موجود در اون برای کمک به چربی سوزی موثره. اعتقاد بر اینکه عصاره چای سبز باعث افزایش فعالیت نوراپی نفرین، هورمونی که به سوزاندن چربی کمک می کنه، میشه. بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده که عصاره چای سبز میتونه باعث چربی سوزی به ویژه در ناحیه شکم شود.

اسید لینولئیک کنژوگه (CLA)

یکی از سالم ترین چربی های ترانسه و به طور طبیعی در برخی از غذاهای چرب حیوانی مثل پنیر و کره یافت می شه. CLA ممکنه اشتها رو کاهش، متابولیسم رو افزایش داده و تجزیه چربی رو تحریک کنه. در یک بررسی عمده از 18 مطالعه مختلف، CLA باعث کاهش وزن حدود 0.1 کیلوگرم در هفته تا 6 ماه شد. CLA می تونه عوارض جانبی مختلف گوارشی ایجاد کنه و ممکنه در درازمدت اثرات مضری داشته باشه که به طور بالقوه در کبد چرب، مقاومت به انسولین و افزایش التهاب نقش داره. CLA به دلیل اثرات مضر بر سلامت توصیه نمی شه.

نارنج / سینفرین

نارنج حاوی ترکیب سینفرینه. سینفرین با افدرین مرتبط است، که قبلا جزء محبوب در قرص های کاهش وزن بوده و به دلیل عوارض جانبی جدی توسط FDA به عنوان یک ماده کاهش وزن ممنوع شد. سینفرین مکانیسم های مشابهی با افدرین داره، اما قدرت اون کمتره. می تونه اشتها رو کاهش داده و چربی‌سوزی رو به میزان قابل توجهی افزایش بده. مطالعات بسیار کمی روی سینفرین انجام شده، اما افدرین در بسیاری از مطالعات باعث کاهش وزن کوتاه مدت قابل توجهی شده. مثل افدرین، سینفرین ممکنه عوارض جانبی جدی در ارتباط با قلب داشته باشه. همچنین ممکنه اعتیادآور باشه.
این مکمل ها می تونند مفید باشند، اما در بهترین حالت اثر اونا کمه. متأسفانه هیچ مکملی واقعا برای کاهش وزن خوب عمل نمی کنه. ممکنه متابولیسم رو کمی تحت فشار قرار بدن و به کاهش چند کیلوگرمی وزن کمک کنن، اما اثرات مناسبی ندارن. کاهش کربوهیدرات و افزایش پروتئین همچنان بهترین راه برای کاهش وزنه و بهتر از همه قرص های رژیمی عمل می کنه.

نمایش فیلترها

500,000 تومانتا ارسال رایگان سفارش باقی مانده

نمایش 1–16 از 69 نتیجه

نمایش فیلترها

نمایش 1–16 از 69 نتیجه